Rady odborníka: I drobné závady kotle mohou raketově zvýšit spotřebu energie

Kotel

Bez kvalitního kotle se neobejde fakticky žádná z domácností. Mnohdy jde o jediný zdroj tepla. Přesto jej bereme jako samozřejmost a často neřešíme nějaké ty neduhy, kterými bohužel může jakýkoli kotel trpět. Jestliže i vy podceníte i zdánlivou drobnost, může se vám to velmi nepříjemně vymstít. Zaplatíte na energii mnohem více, než by bylo bývalo třeba. Při dnešních cenách energií může jít ve finále o solidní sumu. Jaké tedy bývají nejčastější problémy s kotli?

Ztráta tlaku v kotli

První a vcelku tradiční nepříjemnost, se kterou se lze setkat. Stojí za ním netěsnost, jež bohužel v kotli vzniká. Tato netěsnost se ale může nacházet klidně v systému ústředního topení. Je třeba ji najít a následně kotel doplnit přes plnicí smyčku.

TrubkyFoto: Pixabay

Hlasitý a nepřirozený zvuk kotle

O zcela tichém chodu nelze hovořit u jakéhokoli kotle. I proto byste měli standardní zvuk zařízení bez problémů poznat. Mnohdy je kotel hlučnější kvůli zadřenému čerpadlu. Stačí jej zkontrolovat dotekem. Je-li horké a vydává-li kotel nepříjemný vibrační zvuk, problém je právě u čerpadla. To se nejčastěji zanáší vodním kamenem či topným kalem. Mnohdy kotel stárne a čerpadlo přestává fungovat tak, jak by mělo. Důležité je důkladné vyčištění minimálně jednou ročně.

Únik vody z kotle

V tomto případě je třeba snížit tlak v kotli. Je příliš vysoký a pojistný ventil prostě a jednoduše vypouští vodu. Součásti pro uvolnění tlaku mohou být v tomto případě vadné a je nutné je vyměnit. Problém ale nejspíše sami nevyřešíte.

Kotel se neustále zapíná

Plynový ventil v tomto případě nedostává do kotle dostatek plynu. Potíže mohou nastat také v oblasti plynoměru. Alex Ion, odborník na kotle, radí, jak udržovat kotel v dobrém stavu:

„Kotle by měly být každoročně servisovány kvalifikovaným technikem. Technik by měl také možnost odhalit případné problémy, které by mohly nastat, a odstranit je dříve, než zabrání fungování vašeho kotle. Dobré je objednat si servis před zimními měsíci (kdy budete topení potřebovat nejvíce), aby se vyřešily všechny základní problémy.

Pokud je váš tlak příliš nízký nebo příliš vysoký, váš kotel potřebuje pomoc. Zkontrolujte manometr, který je obvykle umístěn na přední straně kotlové jednotky. Měl by se pohybovat kolem hodnoty 1,5 baru. Jestliže je nižší než tato hodnota, bude potřeba přetlakování, a pokud je vyšší, je možné, že vaše radiátory potřebují odvzdušnit.

Abyste ochránili svůj majetek před problémy s vytápěním, nezapomeňte radiátory pravidelně odvzdušňovat – je dobré to dělat alespoň jednou ročně. A je to jednoduché! Jde jen o otevření ventilu na radiátorech a vypuštění zachyceného vzduchu, který brání jejich správnému vytápění.

V zimě hrozí, že vaše potrubí zamrzne a může prasknout. Klíčové je udržení tepla a izolací všech obnažených trubek můžete maximalizovat udržení tepla v systému. Zpoždění neboli ochrannou vrstvu lze zakoupit ve většině železářství. 

Nakonec se ujistěte, že jste kotel zapnuli dříve, než ho budete potřebovat, abyste před zimou odstranili případné problémy.“

Zdroj info: https://heatingforce.co.ukhttps://heatingforce.co.uk 

 Náhledové foto: Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.