studna2

Řádně posvěcená studna potřebuje víc než jen jedno razítko

Máte na své zahradě studnu? A domníváte se, že veškeré starosti za vás vyřešilo stavební povolení? Pak vám zcela jistě chybí ještě jeden úřední dokument – povolení k odběru vody.

Bez něj vlastně studnu užíváte nelegálně a to by se vám mohlo pěkně prodražit. V krajním případě vám hrozí pokuta až 50 000 Kč. A přitom k nápravě stavu stačí málo.

Studny postavené před rokem 1955 se celá anabáze netýká

Jestliže vlastníte starší dílo, nelekejte se. Nemusíte žádat o dodatečné povolení ke stavbě ani k čerpání. Jediné, co musíte, je doložit stáří studny. A to buď vodohospodářskému úřadu nebo případnému kupci vašeho pozemku. Nejlepší jsou samozřejmě listiny, ovšem postačí i svědecká výpověď nebo v krajním případě čestné prohlášení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak to mají mladší studny

Jestliže máte stavební povolení v pořádku (neb tyto studny už ho potřebují), zaměřte se ještě na povolení k odběru vody. Ani bez něj se totiž neobejdete. Jinak vám hrozí pokuty ve výše zmíněné výši.

Naštěstí vám bude stačit jedna cesta na vodohospodářský úřad (sídlící obvykle na obecním úřadě) a máte hotovo. Vše je zdarma. Jen byste s čerpáním vody měli počkat do doby, dokud nebudete mít příslušnou listinu v rukou.

A pozor i na platnost tohoto dokumentu. Může vám totiž snadno propadnout. Zkontrolujte proto akce vašich rodičů a prarodičů a ověřte si, že nečerpáte vodu nelegálně. Mimochodem – stejné povolení potřebujete i pro mechanický odběr vody třeba z potoka. A nezáleží na tom, že vám na břehu stojí pouhý trkač.

Za možné problémy s úřady, spojené s vysokými pokutami, taková anabáze určitě nestojí. A co dělat, pokud nemáte stáří studny jak odložit? Požádejte úřad o kopii stavebního povolení. Pokud ji nenajde, leží celé důkazní břemeno na něm. Vaše stavba tak bude pravděpodobně velmi rychle schválena jako legální.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

3 komentáře

  1. pip69 Odpovědět

    Podle mě blbost. O povolení musí žádat jen velkoodběratelé. Těch pár kubíků co kde kdo vyčerpe nestojí ani za razítko.

  2. Jarda Odpovědět

    Za komunistů jste ke stavebnímu povolení uvedl,že vodu budete brát z vlastní studny,kterou na pozemku vykopete a tím to skončilo. To byli blbci a zloději, co ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *