01_osvetleni

Volba barvy světel v domácnosti

Pokud jste až doteď při výběru žárovky neuvažovali o barvě světla, které poskytuje, je na čase to změnit. Barva světla totiž dokáže významně ovlivnit atmosféru v místnosti a tím i pocity všech, kteří se v ní zrovna nachází. Každá místnost má svá specifika a nejen z estetického ale i z funkčního hlediska je na místě zvolit pro ni to nejvhodnější světlo. Jak jej vybírat?

Co je to barva světla?

Pro světlo je barva jedním ze dvou nejdůležitějších parametrů (tím druhým je jeho intenzita). Jiný název pro barvu světla je teplota chromatičnosti, což vysvětluje, proč se ve skutečnosti udává v jednotkách teploty – kelvinech (K). Pro zjednodušení můžeme říct, že se tato veličina pohybuje v rozmezí od 1 800 K do 16 000 K s tím, že čím je hodnota vyšší, tím bělejší – a studenější – světlo je.

02_osvetleni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Světlo pro domácnost

V domácnosti se při výběru svítidel budeme pohybovat maximálně do hodnot okolo 7 000 K – 8 000 K. Hodnoty okolo 1 900 K odpovídají světlu, které vydává při hoření svíčka. Trochu napravo od ní, při hodnotách 2 700 K – 3 500 K, mluvíme o teplé bílé. Toto světlo lze popsat jako světlo klasické žárovky a je vhodné do místností, kde bude vaší hlavní náplní relaxace a odpočinek. Pro čtení nebo jakoukoliv jemnou práci je ale naopak nevhodné.

Jako tzv. denní bílé světlo je označováno světlo o teplotě 4 500 K – 6 500 K. Toto světlo je bílé nebo lehce namodralé a nejvíce se podobá přirozenému dennímu světlo. Je proto vhodné do koupelny, kde je pro upravování zevnějšku před zrcadlem třeba co nejrealističtějšího nasvícení. U tohoto světla se již také lépe pracuje a udržuje pozornost

Světlo s teplotou 6 500 K – 9 000 K je nejstudenějším světlem, které se pro osvětlování interiéru používá. Využívá se ale zejména v průmyslových či v lékařských zařízeních. Pro domácí použití je nevhodné, neboť je až nepříjemně ostré.

Další zdroje světla a vliv stěn

V dnešní době si do bytů nacházejí stále častěji cestu i LED diody, které jsou schopny dávat světlo jakékoliv barvy, což je ideální pro vytváření specifické atmosféry, jako dekorativní osvětlení apod. Významnou roli hraje také barva stěn. Jelikož klasická bílá barva světlo spíše odráží, násobí vliv osvětlení. Naopak tmavé barvy světlo pohlcují a prostor opticky zmenšují, světlo se díky nim zdá spíše teplejší, současně však také méně jasné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *