Proč si pořídit na plot stínící tkaninu a jak ji vybrat? Jednoduše

plot

Pokud si chcete na svém pozemku uchovat alespoň špetku soukromí, neváhejte si na pozemek pořídit stínící plot, resp. stínící tkaninu na plot. Její výhody jsou zřejmé, a navíc se většinou jedná o materiál velice odolný, což je další důvod k jeho koupi.

Odolnost a životnost

Tzv. rašlový úplet na plot vybírejte vždy podle barev a gramáže, které rozhodnou o finální intenzitě prostupu světla. Vždy je také potřeba počítat s životností. Úpletová tkanina je naštěstí velice odolná v tahu, i proti různým oděrům. Dávat však musíte pozor na ostré předměty, které by úplet tkaniny mohly přece jen narušit. Stínící tkanina má velkou výhodu v tom, že nenasákává v období sychravého počasí žádnou vodu, ani neztratí svůj tvar v období chladného počasí.

Jsou to ale stínění i gramáž, které rozhodnou o tom, jak neprůhledný váš plot nakonec bude. Z barev je možné volit i ty, které se v přírodě moc nevyskytují. Například bílá stínící síť na plot bude odrážet teplo a propouštět světlo. U černé barvy je to naopak a hnědá barva zase dokáže splynout s okolím a má velmi malý rušivý efekt. Nejčastěji používaná barva je však zelená, která absorbuje i podstatnou část UV složky záření a tvoří vhodný kompromis, kromě toho má přírodní vzhled.

Bude však vždy záležet především na vás a vašem vkusu, jakou barvu si zvolíte. Míru neprůhlednosti lze konkrétně zvolit podle gramáže tkaniny, která je uváděna v procentech. Procenta uvádějí vždy propustnost denního světla s tím, že míra propustnosti se typicky pohybuje v rozmezí od 35 – 100 %.

plot

Foto: Pixabay

Na údržbu s klidem zapomeňte

Výhodou je, že se o stínící plot nebudete muset starat díky polypropylenovému materiálu, který je na údržbu velice nenáročný. Stínící plot má navíc tu výhodu, že může sloužit nejen jako dobré stínidlo v parných dnech, ale navíc splní i dobrou službu coby ochrana proti silnému větru.

Uchycení rašlového úpletu zvládne hravě i začátečník, nemusíte se proto obávat jeho instalace.

Zdroje informací: https://www.radilek.cz/jakou-stinici-tkaninu-na-plot-rozmery-barvy

https://ceskykutil.cz/clanek-313191-nase-tipy-jak-zastinite-svuj-plot-co-nejefektivneji

Náhledové foto: Pixabay  

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.