Příprava zahrady na jaro

zahrada

Po dlouhé zimě, kdy byla půda na naší zahradě buď zakryta sněhem nebo zmrzlá, je čas s příchodem oteplení připravit půdu na pěstování rostlin a sázení různých užitečných nebo okrasných rostlin. A právě únor je tou nejvhodnější dobou pro zahájení všech jarních prací na našich zahradách.

Kypření půdy

Je-li půda zmrzlá, znamená to, že ještě nenastal čas ji nějakým způsobem začít chystat na případné změny. Teprve až když nám to dovolí venkovní teploty, je dobré půdu nakypřit. Po dlouhé zimě je půda udusaná a nedostávalo se k ní příliš vzduchu, což je pro pěstování a dobrou úrodu samozřejmě špatná zpráva. Kypření a následné přidání kompostu jsou důležité pro zajištění dostatku živin, které si rostlina po vysazení potřebuje brát z půdy. Tzv. rotavace půdy (proces zahrnující kypření a přidávání kompostu), tak bude tím prvním krokem k probuzení zahrady ze zimního spánku.

Prořezávání a prostříhávání stromů

Nezapomeňme na jaře ani na stromy, které potřebují prostřihávat v období od prosince do konce března, aby mohly být poté úrodné a s příchodem teplých slunečních paprsků začít brzy plodit. Suché větve by totiž jen zbytečně zkracovaly dobu plodnosti.

zima

Foto: Pixabay

Připravte se na škůdce

Po zimním období se probouzí celá příroda, to znamená také škůdci, neotálejme proto zbytečně dlouho s preventivními opatřeními na ochranu našich stromů. Chemický postřik je možné provádět již během února, tedy ještě předtím, než se začnou hlodavci zajímat o větve stromů.

Dopřejme zkrátka naší zahradě po zimě dostatečnou pozornost. Určitě se nám odmění skvostnými plody a barevnými květy. Pokud to se zahradou myslíte opravdu vážně, půdu můžete prohřát s pomocí fólií, půda tak bude dříve připravená na sázení první zeleniny. Vhodné je pěstování paprik, které nejsou až tak náročné na vysoké teploty.

Zdroj informací: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-zahradu-na-jaro.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.