Kdy je nejlepší čas na předpěstování oblíbených druhů zeleniny

Každý správný zahrádkář, který si pěstuje vlastní zeleninu, si většinu sazeniček připraví rovnou od semínka. Není na tom nic složitého a cena za jednu rostlinku v takovém případě vychází o něco levněji. Výsevem také můžete získat některé méně tradiční odrůdy a vyzkoušet tak například černé rajče, chutný raný lilek nebo žlutou pruhovanou cuketu. A kdy je nejlepší čas pro výsevy?

Semínka nakupujte s předstihem od prověřených prodejců

Jedním z nejdůležitějších kroků je nákup semínek od prověřených prodejců. To může znamenat nejrůznější specializované firmy, které nabízí velké balení pro zemědělce, ale i menší balíčky semen pro běžné pěstitele. Nákupem od takové společností máte jistotu, že jsou semena čerstvá a s dobrou klíčivostí. Pokud budou semena z ne tak dobrého zdroje, nebo je budete mít z vlastního sběru, je dobré s dostatečným předstihem provést test klíčivosti. Ať případně stihnete objednat kvalitnější materiál.

Únor jako nejlepší čas pro výsevy zeleniny na předpěstování

V průběhu února rozhodně začnete s vyséváním celeru, lilku, kapusty, kedlubnů nebo květáku. Ve druhé polovině měsíce přichází na řadu papriky. Jde o odrůdy s větším vzrůstem, které mají předpoklad větších plodů. Jejich správným předpěstováním můžete značně ovlivnit úrodu. Koncem února nebo začátkem března se pusťte do výsevů rajčat, okurek salátových i zavařovaček, brokolice. Je také ideální čas na výsev bylinek. Během února si nezapomeňte také předpěstovat první várku salátu. Ten budete vysévat ještě později během sezóny tak, aby na sebe jednotlivé odrůdy navazovaly a vždy byl k dispozici čerstvý salát ze zahrádky.

Foto: Pixabay

Záleží i na odrůdě

U zeleniny je důležité sledovat také to, jestli jde o odrůdu ranou, poloranou nebo pozdní. Pro lepší orientaci, kdy se tedy pustit do výsevu, bývají na sáčcích se semeny uvedeny ideální termíny. Dozvíte se tak, jestli je potřeba konkrétní zeleninu předpěstovat s dostatečným předstihem třeba začátkem února, nebo bude stačit výsev až v druhé polovině března.

 

Zdroj: www.magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay