Poznejte superpotravinu amarant

Jídelníček starých amerických civilizací jako byly Mayové, Inkové či Aztékové je nekonečným zdrojem inspirace všech dnešních příznivců zdravé výživy

Jídelníček starých amerických civilizací jako byly Mayové, Inkové či Aztékové je nekonečným zdrojem inspirace všech dnešních příznivců zdravé výživy. Jednou z potravin, které dávní obyvatelé amerického kontinentu hojně využívali, je amarant. A právě ten si získává stále větší oblibu i v dnešních kuchyních. Pokud jste o této „superpotravině“ dosud neslyšeli, bude se vám možná hodit krátké shrnutí toho, co o ní víme.

Co je amarant?

Amarant je širší označení pro rostliny botanického druhu laskavců. Jedná se o rostliny připomínající obiloviny. Pro konzumaci a další úpravu se využívají především semena ne nepodobné těm pohankovým. Amarant neobsahuje lepek, což z něj dělá potravinu vhodnou pro celiaky, ale na druhou stranu obsahuje celou řadu zdraví prospěšných složek.

Amarant obsahuje vitamín E, řadu minerálních prvků jako je zinek, vápník a železo, esenciální aminokyseliny a některé další složky. Díky svému složení dokáže amarant snižovat hladinu cholesterolu v krvi, působit jako prevence proti srdečním a kardiovaskulárních chorobám. Popsány jsou i antioxidační účinky a tím i protinádorové působení.

02_amarant

Foto: Pixabay

Jak amarant využít?

Využití amarantu v kuchyni je nesmírně široké. Předně lze z amarantu připravit mouku a z ní potom připravovat nejrůznější pečené pokrmy. V porovnání s pšeničnou moukou obsahuje více vlákniny i železa. Amarantem lze také zdravě zahušťovat polévky a omáčky.

Semínka amarantu lze přidat do jogurtu, ale také z nich lze udělat chutné placičky. Ty se připravují tak, že se ve vodě uvaří semínka do změknutí, rozmixují se na kaši a z ní se potom opečou placičky.

V dnešní době není problém amarantová semínka koupit, rostlinu si ale můžete také doma vypěstovat. Výhodou je, že amarant roste velmi rychle, na druhou stranu mu budete muset zajistit dostatečně slunné a teplé místo, ideálně s písčitou půdou.

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.