Odhalené cihlové zdi: Jaké problémy s ní mohou nastat?

Cihlová zeď

Cihla je velmi pevný a odolný stavební materiál, který umocňuje klasický design a kouzlo staré školy. Současně je mimořádně houževnatá a vyžaduje obecně malou údržbu. Díky tomu jsou cihly lákavé pro lidi, kteří hledají ideální dům, navíc odhalení cihlových zdí interiéru jsou prakticky neodolatelné. Ale bohužel není nepropustná a vyžaduje údržbu zejména v případě, kdy je vystavena náročným podmínkám (jak v interiéru, tak exteriéru)!

Mnohdy se může cihla začít rozpadat a viditelně chátrá, ale zatímco rozpadající se cihla je jedním ze znaků, že vaše cihla potřebuje pomoc, neznamená to hned, že ji musíte nahradit. Zde je návod, kdy je třeba se zaměřit na cihlovou zeď.

Eflorescence /výkvětek chorobné změny (migrace soli)

Pravidelně je hlavním příznakem toho, že vaše cihla má jistý problém, výkvět – bílé skvrny na povrchu cihly. Často je to důsledek toho, že se do cihly dostane vlhkost, která vylučuje sůl, ta na povrchu vyschne a sůl zůstane vidět. Tato vlhkost může pocházet z klimatických podmínek v exteriéru nebo z rozlití vody v interiéru vašeho domu – prvním krokem je zjistit odkud voda pochází. Výkvěty jsou však včasným varovným signálem. Pokud se vypořádáte s problémem vlhkosti a poškozením, které vidíte na cihlách, mělo by být pak vše v pořádku.

Chybějící malta

Dalším znamením, že vaše cihly volají o pomoc, je chybějící malta – cementu podobná hmota mezi cihlami, která drží vše pohromadě. Malta většinou není tak pevná jako cihla a u nekrytých cihel by se měla občas vyměnit. V případě, že situaci přehlížíte a malta vypadává nebo se rozpadá, ale cihly samotné se zdají být v pořádku, pravděpodobně byste měli cihly znovu vyzdít.

Odlupování

V případě, že se vaše cihla zjevně drolí, máte větší problémy. Rozpadání se nazývá „spalling“ a je to opravdu zlé znamení. Vaše cihlová zeď byla dlouhou dobu prostoupená vlhkostí. Když tato vlhkost zmrzne, rozpíná se a poškozuje strukturu cihel. Časem cihla přestane být cihlou a změní se v drť.

Cihlová zeď 2
Foto: Pixabay

Odlupování je sice velmi špatným znamením, ale v případě, že je vše zachyceno dostatečně brzy, je možné vyzkoušet opravy a opravit odlupující se cihly. Opět to začíná tím, že musíte zjistit, jak se tam voda dostává, a poradit si s ní. V případě, že neexistuje žádný zdroj, který by bylo možné přesměrovat nebo opravit, měli byste po provedení několika oprav zajistit utěsnění cihlové zdi.

Prohýbání a praskliny od rohu k rohu

A konečně, v případě, že se vaše cihla nejen drolí, ale i vyklenuje směrem ven (nebo dovnitř) nebo se objevují šikmé trhliny kolem oken a vchodů, pravděpodobně ji nelze zachránit. To znamená, že struktura cihly selhala, a je jen otázkou času, než selže úplně. Zkušený řemeslník může zkusit situaci zachránit, ale i tak byste měli přemýšlet nad rekonstrukcí.

Zdroje info: sciencedirect.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay