Od června nás čeká flexinovela, která mění zákoník práce

Práce

Změna je život, jak se říká. A abychom se nenudili, máme tu obměnu v zákoníku práce. Tzv. flexinovela má od 1.6 2025 zpružnit trp práce a pracovní podmínky. Mimo to nastanou změny i v čerpání volna nebo ve finančních náhradách.

Náhrada mzdy při hledání nového zaměstnání

Pokud dostanete výpověď ze zdravotních důvodů, pro nadbytečnost atp., budete mít nárok na náhradu ze mzdy. A to po dobu 4 dnů. Jestliže ale přijdete o zaměstnání svou vinou doba volna se krátí na dva dny. A nebude vám poskytnuta finanční náhrada. Čili je jasné, k čemu to spěje.

Rozsah volna je určen na hledání nového zaměstnání. Na to, abyste mohli absolvovat potřebné pohovory. Ale nikdo si už neuvědomuje, že hledat práci můžete klidně 2,3 měsíce!

Rozporuplná náhrada za svatební den

V tomto bodě jde opět o tahanice. Náhradu mzdy dostanete pouze den, kdy probíhá obřad. Pokud si tedy vezmete více dní, máte smůlu. Pokud plánujete jet na svatbu svého dítěte, pak máte k dispozici pouze jednodenní pracovní volno. Ale, pokud je to naopak, že dítě jede na svatební obřad rodičů, pak nemá nárok na nic! Tím se opět rozevírají pomyslné nůžky mezi generacemi.

Pracovní volno pro uctění památky zesnulého

Úmrtí člověka je velmi těžké období. A jak bylo kdysi řečeno – Ztrátu nemůžete vyčíst, ztrátu lze pouze cítit. A každý se s tím srovnává jinak. Pracovní volno dostanete podle toho, kdo vám umřel. Zda to byl manžel, dítě, maminka, tatínek, strejda, kamarád… U nejbližší rodiny můžete dostat doplňkové volno, které trvá až 5 dnů, ale nedostanete ani korunu. S tím je nutno počítat!

Foto: Pixabay

Další úpravy se týkaly například:

  • Výpovědní doba: ta platí od doby doručení výpovědi
  • Zkušební doba, která se může prodloužit na 4 měsíce nebo u vedoucích na 8 měsíců
  • Zákaz mlčenlivosti o mzdě, kdy zaměstnavatel nesmí omezovat zaměstnance v poskytování informací o jeho platu
  • Zrušení odstupného při ukončení práce z důvodu zdravotní způsobilosti kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání. To znamená, že zaměstnanec nemá nárok na klasické odstupné. Zaměstnavatel bude ze svého povinného pojištění platit zaměstnanci odstupné ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.

Zdroje info: denik.cz, e15.cz

N8hledové foto: Pixabay