prackaa

Nejčastější důvody, proč vaše pračka neodstřeďuje

Těšili jste se na voňavou várku vypraného prádla a místo toho se na vás z bubnu pračky vyvalila těžká hmota nacucaná vodou? Víme, proč vaše pračka neodstřeďuje a co s tím udělat předtím, než zaplatíte za služby drahého servisu nebo opraváře.

Obvyklé důvody mohou být v zásadě dva. Buď se vám nejrůznějšími zbytky z praní ucpaly čerpadlo nebo na vás čeká úvaha nad správným vyvážením prádla v bubnu. Řešení obojího naštěstí není nijak náročné. Pojďme se podívat, jak na to.

Když je prádla málo, odstřeďování může stávkovat

Je k tomu jednoduchý důvod. Zatímco pračka roztáčí buben plný vašich vypraných svršků, které čekají na odstředění, měří si zpětně otáčky a podle křivky jejich nárůstu vyhodnocuje optimální rozložení prádla v bubnu. Pokud se jí naměřené hodnoty nelibí, bude jím pomalu otáčet tak dlouho, dokud nebude všechno OK. Ovšem pokud perete jen jeden jediný kus prádla (nebo naopak velkou várku ručníků či jiných velkých textilií), nemusí k procesu odstřeďování dojít vůbec.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V prvním případě je třeba do bubnu přihodit nějakou další textilii (např. ručník), která s vyvážením bubnu pomůže. V tomto druhém vám nezbude nic jiného, než prádlo v bubnu trochu načechrat (a rozmotat od sebe) nebo rozdělit na dvě várky a vyždímat samostatně.

Pračka neodstřeďuje, pokud je ucpané čerpadlo

Stačí k tomu málo – několik chuchvalců nití z praní, utržený knoflík, sponka zapadlá do prádla… Všechny tyto části se mohou dostat až do filtru u čerpadla a ucpat ho. Prádlo se pak sice ždíme, ovšem díky nefunkčnímu odtoku se stále máchá v té samé vodě.

Najděte proto ve spodní části své pračky malá (zpravidla obdélníková nebo kruhová dvířka), otevřete je, vyšroubujte filtr a vyčistěte ho. Obvykle tento postup pomůže. Pokud ne, nezbude vám nic jiného, než navštívit autorizovaný servis.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *