Nejčastější důvody, proč máte plíseň v koupelně

Plíseň v koupelně

Plíseň je pěkná potvora, která nás doma umí pořádně potrápit. Nejenže na pohled nevypadá dobře, ale zároveň může mít negativní dopad i na naše zdraví. Mezi místa, kde se objevuje nejčastěji, patří koupelna – vlhké prostředí totiž plísním svědčí a ty se zde množí doslova jedna radost.

Nejčastější důvody, proč se v koupelně objevuje plíseň

Plísně se šíří vzduchem, s pomocí hmyzu nebo prostřednictvím vody. Pohodlně se zabydlí tam, kde pro sebe najdou ideální podmínky. Následně nás potrápí nepěknými fleky na stěnách, kde vesele tvoří nevzhledné mapy či dokonce porosty. Co patří mezi nejčastější důvody, že se plísním daří právě ve vaší koupelně?

V koupelně dostatečně nevětráte

Je mnohem lepší plísním předcházet, nežli řešit jejich odstranění. Prevencí proti plísním je pravidelné a dostatečně dlouhé větrání. Po každé koupeli či sprchování byste měli v koupelně pořádně vyvětrat, nedoporučuje se zde sušit prádlo a na problematických místech udržovat sucho. Pokud zanedbáváte prevenci a v koupelně nevětráte, nemůžete se divit, že zde vytváříte podmínky vhodné pro vznik a šíření plísní.

Zanedbáváte úklid

Koupelna je místem, kde dbáme o svoji čistotu, mnoho z nás už ale nedbá na čistotu koupelny. Jedním z důvodů, proč se ve vaší koupelně zabydlely plísně, může být zanedbaný úklid. Nejen vlhkost, ale také organické živiny, jako šupinky kůže, zaschlá špína, prach nebo vlasy, plísně doslova přitahují. S radostí se pak tvoří na přehlížených místech, jako jsou nejrůznější rohy, spodní část umyvadla, zadní strana toalety nebo místa ukrytá za nábytkem.

Úklid

Foto: Pexels

Přehlížíte stavební nedokonalosti

Hůře provedené stavební práce mohou stát za nejednou nepříjemností a plísně rozhodně patří mezi ně. Vadná izolace podlahy nebo stěn, špatně sedící obklady, mezery u vany nebo sprchového koutu – to je jen velmi stručný výčet stavebních nedokonalostí, které možná (nevědomě) přehlížíte. Na pozoru by se měli mít především obyvatelé panelových domů, pro které jsou typická umakartová jádra. Ta špatně dýchají a čím jsou starší, tím se postupně prohýbají a to může mít za následek zprvu nenápadné uvolňování toalety či umyvadla.

Zdroje info: https://www.bustmold.com/resources/about-mold/how-to-prevent-mold/prevent-mold-in-bathroom/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/proc-se-v-koupelne-tvori-plise-a-jak-se-ji-zbavit.html

Náhledové foto: Pexels

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.