Nejčastější chyby při nákupu palivového dřeva – děláte je také?

Ideální čas pro nákup tohoto materiálu právě vrcholí. Ale ještě předtím, než si vyberete svého letošního dodavatele, se podívejte na to, jak neudělat při nákupu palivového dřeva chybu. Leckdy totiž o ní ani nevíte, a přesto v jejím důsledku zaplatíte ze vytápění úplně zbytečně mnohem více peněz, než by bylo třeba.

Dáváme přednost pouze měkkému nebo pouze tvrdému dřevu

Měkké palivové dřevo je levnější, tvrdé zase vydrží déle hořet. Ovšem opravdu zkušený majitel rodinného domku nezavrhuje ani jednu skupinu. Díky tvrdému dřevu z buku nebo třeba dubu sice nebude muset do sklepa tak často, ovšem na teplo si chvíli počká. Oproti tomu měkké dřevo (borovice, modřín, smrk apod.) rozpálí topeniště téměř okamžitě. V ideálním případě byste tedy měli vždy zatápění začínat měkkým dřevem a pokračovat tvrdým. Na jeden díl měkkého dřeva vám budou stačit tři díly tvrdého.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nehlídáme si kvalitu palivového dříví

Dobře zvolené palivové dřevo je pevné, po vhození do ohně nesyčí, okamžitě vydává teplo, nedehtuje ani nezanáší komín. Naopak špatně vysušené se v ruce rozpadá, tvoří vysokou vrstvu popela a často nedokáže prohořet úplně. Pokud jste se tedy v minulých letech s podobnými obtížemi potýkali, nakupte letos u jiného dodavatele. Uvidíte, o kolik se váš komfort během vytápění domu zvedne!

Dřevo špatně skladujeme

Máme-li na palivového dříví připravenu kůlnu nebo alespoň přístřešek, není co řešit. Ale pokud ho skladujeme pod nepromokavou plachtou, mohl by nastat problém. Necháme-li ji na místě celou sezónu, dřevo se snadno zapaří a následně v něm vznikají plísně. Náchylnější jsou k tomu procesu špalky, naopak štípané dřevo vysychá mnohem lépe a rychleji. Vytápění špalky se všeobecně hodí spíše pro větší kotle s vyšším výkonem. Domácnosti s přehledem vyhřeje dřevo štípané.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.