Návod, jak si namnožit krásné hyacinty

Mezi nádherné jarní květiny, které chcete obdivovat na nejrůznějších zahrádkách, ale třeba i ve váze, patří hyacinty. Mají mnoho různých barev a typickým poznávacím znamením je i výrazná vůně. Jak si hyacinty namnožit? Základem jsou především zdravé cibule.

Základy pěstování hyacintů

Hyacinty mohou bez problémů přezimovat a být celý rok v zemi, kdy vás na jaře potěší svými krásnými květy. Někdo však využívá spíše strategii, že cibule na zimu schová a následně vysazuje až na podzim. Vyjmutí cibulí ze země navíc může být ideálním okamžikem, jak se pustit do množení, ať máte příští rok bohatou úrodu krásných květů.

Jak hyacinty efektivně namnožit

Obecně se hyacinty množí pomocí cibulí. Nejdříve se vytváří malé cibulky okolo hlavní velké. Ty následně stačí oddělit a máte k dispozici základ pro malé rostlinky. Jenže toto přirozené množení pomocí cibulí, které jednoduše oddělíte trvá poměrně dlouho. Z toho důvodu je dobré vědět, jak to můžete trochu urychlit.

Foto: Pixabay

Urychlete množení rozřezáním cibulí

Pro rychlejší množení hyacintů se využívá metody řezání cibulí. Je to rychlejší a snáze namnožíte krásné barevné kombinace. Aby bylo takové množení úspěšné, je však naprosto klíčové zaměřit se na čistotu práce. Před řezáním cibuli důkladně očistěte od hlíny a dalších nečistot. Odstraňte také vrstvu suchých slupek.

Do spodní části cibule nad kořeny udělejte řez kolmo na sebe tak, abyste vytvořili kříž. Řez by měl být dlouhý zhruba do třetiny cibule do jejího nejširšího místa. Pokud je cibule opravdu velká, můžete udělat klidně i dva až tři řezy vždy z různé strany. Následně cibuli zasaďte do substrátu kořeny směrem nahoru tak, aby spodní část s řezy koukala nad substrátem. Kultivaci nechte probíhat v teplém prostředí a počkejte, než se vytvoří malé cibulky. Ideální je, když květináč s cibulí ještě překryjete průhledným sáčkem pro podpoření vzdušné vlhkosti.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/bulbs/hyacinth/how-to-propagate-hyacinth.htm

Náhledové foto: Pixabay