Vitamín C na vodní kámen a jeho další využití

Šumivé tablety

Vitamín C si můžete zakoupit ve spoustě různých forem. Jednou z nich jsou šumivé tablety. Kromě toho, že jej můžete vhodit do sklenice s vodou a vypít pro podporu svého zdraví, mají také jiné použití. Tak například je můžete využít na zbavení se vodního kamene. Ti, kteří vitamín C v tabletě tímto způsobem již použili, si pochvalují, že je stejně silný jako ocet, přitom ale bez typického nepříjemného zápachu.

Zbavte se vodního kamene

Pokud chcete vitamín C použít tímto způsobem (například proto, že je vám octový zápach příliš nepříjemný), výhodou je, že je to velmi snadné. Do láhve s rozprašovačem dejte teplou vodu (ideálně 60 °C) a vhoďte dvě tablety s vitamínem C. Po rozpuštění láhev uzavřete a protřepejte. Můžete je použít na obkladačky, ale také na vodovodní kohoutky. Stačí směs nastříkat na tato místa. Pokud je znečištění příliš odolné, bude třeba postup opakovat.

Šumivé tabletyFoto: Pixabay

Odolný vodní kámen

Pokud se vám nepodařilo zbavit se vodního kamene hned napoprvé, zkuste směs nanést na místa zasažená vodním kamenem znovu. Tentokráte však nechte roztok působit asi 30 minut, než jej opláchnete – ve sprchovém koutě si vystačíte s proudem vody, ideální je použití namočené houbičky.

Výživa pro pokojové rostliny

Dalším způsobem, jak můžete šumivé tablety vitaminu C použít, je jako výživa pro vaše pokojové rostliny. Díky tomuto způsobu můžete své rostliny probudit ze „zimního spánku“. To znamená, že tuto metodu používáme až poté, co uplynula doba odpočinku, kterou rostliny potřebují pro bohaté kvetení nebo plození v nadcházející sezóně. V 1 litru vody pokojové teploty nechte rozpustit 1 šumivou tabletu vitamínu C. Tuto směs používejte jednou za měsíc na všechny pokojové rostliny.

Množení muškátů

Vitamín C ve formě šumivých tablet lze použít také na množení muškátů. Za tímto účelem budete potřebovat silné řízky muškátů. Ty odebíráme od mateřské rostliny ve výšce těsně nad očkem. Řízek pak zkraťte pod takovou částí, kde se spojují dva listy. Vitamín C nechte rozpustit v 250 ml vody. Poté jednotlivé odřezky ponořte na několik minut do tohoto roztoku. Poté už je můžete vložit do malého květináče se substrátem na muškáty. Vitamín C funguje jako stimulátor zakořenění. Rostlina zakoření po asi 4 týdnech.

Zdroj: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/sumivy-vitamin-c-na-cistenie-vodneho-kamena/

Foto: Pixabay