Multimetr jako nepostradatelná pomůcka každého elektronika

Hledáte jednoduchou a spolehlivou možnost monitorování kvality elektrické sítě? Pak zapomeňte na oblíbené klešťové multimetry, a vsaďte raději na ty statické. Umí totiž nabídnout i něco navíc, aniž by jejich výstupy jakkoli utrpěly na kvalitě.

Klasický klešťový multimetr si poradí s jakoukoliv běžnou kontrolou, nepotřebuje přímý kontakt s měřenou energií a omezen bývá zpravidla jen průměrem klešťového měřiče (ty největší kousky si tak bez problémů poradí i s průměrem 54-55 mm). Na další funkce však jeho síly zpravidla nestačí a skuteční odborníci tedy musí pátrat jinde.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Spolehlivý hlídač pro všechny instalace

I ten nejjednodušší digitální multimetr si hravě poradí se střídavým i stejnoměrným napětím, stačí mu jen přímý kontakt s testovanou veličinou. A podle zvoleného typu dokáže nabídnout i množství dalších užitečných funkcí:

  • zobrazí hodnotu kmitočtu, kapacity a útlumu
  • změří zesílení
  • ukáže odpor a teplotu
  • v případě potřeby automaticky otestuje funkčnost diod a průchodnost obvodů

Zpravidla jde tedy o praktické multimetry a šikovné analyzátory sítě v jednom. Naprostým základem by mělo být 4 kvadrantové měření, vysoký rozsah teplot zhruba okolo hranice -25…+55 °C, záznam měření výkonů a proudů v časovém intervalu, který vám bude nejlépe vyhovovat nebo dělený záznam spotřeby energie (celkové i pro každý kvadrant zvlášť).

A potřebujete-li čas od času svěřit tuto důležitou činnost i méně zkušené obsluze, pořiďte si do zásoby ještě stolní multimetr. Nejčastěji prováděná měření lze díky jeho přesnosti provést skutečně rychle a jednoduše. Tlačítka nastavení zpravidla fungují na stejném principu jako ladění stanic autorádia a snadno do něj uložíte předem navolená nastavení. Kdo by to byl řekl, že se takové technické vychytávky dostanou i do tak nenápadné domácího vybavení?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.