Laminátové podlahy – jak je to s jejich výběrem?

Laminátové podlahy se dnes v bytové výstavbě používají zdaleka nejčastěji, obvykle ve formě plovoucích podlah. Jejich výhodou je hlavně nízká cena a rychlá pokládka. Podívejte se na to, co všechno je třeba při jejich výběru zohlednit a jak jejich nákup pojmout.

Nejdříve se podíváme na jejich nejdůležitější vlastnosti. Jsou stálobarevné a mechanicky odolné, snadno se udržují a velmi lehce opravují, a to díky jednoduché výměně jednotlivých dílců. Při výběru je dobré dbát především na typ a kvalitu zámků. Ty totiž určují, jak dlouho vám taková podlaha vydrží. Určitě nechcete podlahu za několik let měnit jen protože, že se začaly uštípávat rožky na těch nejvíce exponovaných místech. Zapátrat po kvalitě se v tomto případě určitě vyplatí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vrstvy laminátové podlahy

Laminátové podlahy tvoří obvykle tři vrstvy: nosná deska umožňující rovnoměrné rozložení tlaku a zajišťující pevnost podlahy, dekorační vrstva zajišťující vzhled podlahy a konečně nášlapná vrstva s nejrůznějšími úpravami povrchu (např. protiskluzové, nehořlavé apod.).

Dobře si rozmyslete, co všechno budete po své nové podlaze chtít. Jinak se vybírá podlaha do kuchyně a jinak do frekventované průchozí haly, na to nezapomínejte! Vzory ani barvami pak naopak limitováni nijak nejste. Výběr je už v dnešní době téměř nekonečný!

Pokládání podlahy v novostavbě

Největším nepřítelem nové podlahy je nadměrná vlhkost. Prkna se kroutí, koberce se boulují a linoleum vlní. Pokládání podlahy na čerstvě vyschlý beton je proto hotová sebevražda. Pro představu: beton silný 5 cm potřebuje k dokonalému vyschnutí nejméně osm týdnů! Tento proces neurychlí ani vytápění či jiné metody vysušování. Doporučována jsou pouze okna otevřená dokořán. Proces vám může zjednodušit litá podlaha, která vysychá mnohem rychleji. Jde však o dražší byť mnohem snáze realizovatelnou variantu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.