Moderní styl v interiéru a jeho charakteristika

moderni interier

O moderním interiéru se v poslední době často mluví, málokdo však ví, co si pod tím skutečně představit. Množství hi-tech vychytávek? Minimalismus? Ručně malované obrazy nějakého současného malíře? Ani jedno a přitom od každého trochu.

Podívejte se na základní charakteristiky moderního interiéru a zjistěte, zda se právě vám daří těchto požadavků držet nebo ne. Měl by být zejména jednoduchý, transparentní, maximálně prostorově zaměřený a bez zbytečných dekorací. Ovšem zároveň musí být i nějakým způsobem zajímavý a s nápadem. A jak toho lze dosáhnout?

Kde se vlastně vzal moderní styl

Moderní styl se formoval a vyvíjel po mnoho let. Vznikl vlastně jako opozice proti ornamentům a bohaté výzdobě interiérů, tak typické pro konec devatenáctého století. Ano, již tehdy začala myšlenka moderního interiéru vznikat. Ideální podmínky pro realizaci však našla až ve 20. století. Pojí se k němu taková jména jako designér Ludwig Mies van der Rohe (k jeho nejznámějším dílům patří i brněnská Vila Tugendhat z roku 1930) či Le Corbusier (autor proslulého díla Pět bodů moderní architektury).

Současný moderní styl pak rád svým osobitým způsobem zasahuje i do jiných stylů a rozvíjí s nimi dialog. Jeho základní charakteristiky se však nemění.

moderni interier

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak vlastně moderní styl vypadá

Základním předpokladem oblíbeného moderního stylu je nefalšovaná vášeň pro jednoduchost. V interiéru proto vždy dominují rovné linie a také složité geometrické útvary: kruhy a mnohoúhelníky. A to vždy na úkor složitých dekorů a ozdob.

Vždyť právě jednoduchost je nejsnazší cestou k disciplíně. Pečlivě proto vybíráme použité materiály i barvy a pamatujeme na to, že jich vůbec nemusí být mnoho. Pokud se přece jen rozhodneme pro dekorace, měly by společně tvořit spíše tlumený, transparentní celek.

Náš tip: Dekorace a doplňky by měly být vždy co nejmenší.

Pamatujte si, že moderní styl miluje světlo a otevřené prostory, ty proto musíme zbavit všech nepotřebných prvků. A co dělat, pokud se přece jen nechceme vzdát určitě zdobnosti? Navrhněte jí tak, aby byla přímo součástí některého použitého komponentu. Může jít například o zdobenou horní stranu komody nebo naopak nápaditě řešená madla a držáky, apod.

Vzhledem k výše zmíněnému také neudiví, že se moderní styl snaží propojovat sousední místnosti – obývací pokoj s kuchyní, ložnici s koupelnou, předsíň s obývacím pokojem apod. Cílem je opět získat více prostoru.

Moderní styl v interiéru – barvy

Dbejte na to, že základními barvami jsou vždy:

  • bílá
  • černá
  • šedá
  • béžová

Možná vás to překvapí, ale šikovným použitím těchto barev a jejich odstínů dokážeme vytvořit tlumený a přitom velmi příjemně působící interiér, který zdaleka nepůsobí jednotvárně. Ovšem jde jen o základní paletu barev, jíž lze podle potřeby doplnit i živějšími barvami. Používejte je však spíše na detaily.

Náš tip: velmi populární jsou aktuálně modré akcenty Vsadit můžete také na červenou, žlutou, zelenou, oranžovou nebo aktuálně oblíbené odlesky zlata a mědi.

Obývací pokoj

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na jaké vsadit materiály

Pokud jsme se zatím spíše omezovali, tak u materiálů to má moderní styl přesně naopak. Můžete vybírat téměř z čehokoli. Nejvíce trendy je dřevo (nejlépe ve formě desek nebo panelů s jednoduchým vzorem), velkoformátové keramické dlaždice, epoxidová pryskyřice, beton a vinyl.

Při pořizování nábytku je vhodné vsadit také na kov a sklo, případně starou dobrou klasiku, jakou je mramor, žula, břidlice apod. A samotné čalounění, nezbytné pro pořádnou porci pohodlí, by mělo být jednobarevné, bez výšivek, ozdob či prošívání. Důležité je, aby u zvoleného nábytku šla trvanlivost a funkčnost ruku v ruce s estetikou. Opět žádné zbytečné ozdoby ani díly, které by se obtížně čistily.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.