01_insulation

Jak vybírat tepelnou izolaci

Správně vybraná a dobře nainstalovaná tepelná izolace je pro komfort bydlení velmi důležitá. K výběru ideálního izolačního materiálu je proto třeba přistoupit maximálně zodpovědně. Co to ale reálně znamená? Na jaké otázky se při výběru izolace ptát především?

Mezi jakými materiály budeme volit?

Na trhu je k dostání celá řada izolačních materiálů. Těmi nejpoužívanějšími jsou expandovaný polystyren (tzv. EPS) a minerální vata. Kromě nich jsou zde i materiály jako PVC, kaučuk, polyetylen a některé další. Pohříchu mezi nimi nelze vybrat jeden, který je obecně nejvhodnější. Nikdy totiž není možné začít vybírat tak, že bez rozmyslu vybereme některý z uvedených materiálů.

Konkrétní materiál se vždy zjeví ve chvíli, kdy si ujasníme, zda je naším cílem maximální tepelná účinnost, jaká je maximální hmotnost izolační vrstvy např. z pohledu konstrukce střechy, ze stejného důvodu je důležitá maximální tloušťka izolační vrstvy apod.

02_insulationZdroj obrázku: Pixabay.com

Vlastnosti izolace

Ty nejdůležitější parametry tepelně izolačních vrstev již byly zmíněny, jsou to tepelně-vodivostní charakteristiky a hmotnost. Z těchto dvou parametrů vždy vyplyne potřebná a maximální tloušťka vrstvy. Porovnáváme-li dva nejběžnější izolační materiály, tj. polystyren a minerální vatu, zjistíme, že zatímco si jsou velm podobné v tepelně-vodivostních parametrech, polystyren je mnohem lehčí. Zdálo by se tedy, že polystyren je z těchto důvodů lepším materiálem. Ani v tomto případě to však není tak jednoduché, neboť jsou i další důležité charakteristiky.

Důležitou roli mohou hrát i parametry jako je hořlavost materiálu (zde vychází jednoznačně lépe minerální vata) a samozřejmě i cena. Obecně platí i to, že jakýkoliv konsktrukční materiál by měl být odolný vůči vlhkosti, zdravotně absolutně nezávadný, inertní vůči životnímu prostředí a měl by být vyroben z kvalitních výchozích materiálů což zaručí dlouhou životnost.

Izolační materiály jsou na trhu k dispozici ve formě pásů či desek toho či onoho materiálu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *