bee-1726659_640

S jakými alergeny se můžete setkat v domácnosti

Zdá se až neuvěřitelné, jak velké procento světové populace trpí nějakou formou alergie. Odborníci dokonce hovoří, že problémy tohoto typu má až jedna třetina lidí. Čím je to způsobeno? Částečně za to určitě může životní styl spojený s prostředím, ale i genetická predispozice a další vnější podněty. Hodně přibývá osob s alergií na určité druhy potravin, kvůli čemuž už každá restaurace musí informovat zákazníky, z jakých složek se daný pokrm vlastně skládá. Jak je to s alergeny, které může mít každý z nás doma, jen o tom možná neví? Na to se podíváme poněkud podrobněji.

Nejčastějším problémem je alergie na pyl

Jaro je měsícem krásného počasí, ale také noční můrou drtivé většiny alergiků na celém světě. Vzduchem totiž v hojném počtu létá pyl a ani když se před ním zavřete v útrobách domácnosti, nemáte dokonale vyhráno. Každý si totiž stopové prvky přinese například na oblečení, určité části dovnitř vletí také při větrání a nesmíme opomenout ani domácí mazlíčky s dlouhým ochlupením. Pokud vás tento druh alergie trápí, po každém návratu domů je potřeba hodit oblečení do koše na špinavé prádlo, provést očistu a to samé učinit s mazlíčky. Neuškodí ani pořízení sítí do oken, které částečně ochrání.

S roztoči se potýká velké procento domácností

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Roztoči jsou nejrozmanitějším a nejrozšířenějším řádem pavoukovců, což dokládá skutečnost, že české domácnosti s nimi bojují v podstatě celý rok. Největší potíže představují v časech podzimu a zimy, kdy probíhá topná sezóna a mršky si v takovém prostředí doslova libují. Vyhovují jim tmavé kouty s dostatkem vlhkosti. Skrývat se mohou také v lůžkovinách nebo závěsech. Alergie na ně se projevuje rýmou, kašlem a dýchacími obtížemi. Jedinou obranou je učinit preventivní opatření k likvidaci roztočů.

Plísně nejsou vidět, ale jsou

Plísně se mohou rovněž vyskytovat prakticky kdekoliv a rozhodně neplatí, že si hoví jen ve starých a vlhkých domech. Obranou je znovu prevence v podobě častého větrání a třeba pořízení čističky vzduchu.

Zdroj dat: ceskeinfografiky.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *