Slepice

Milujete domácí vejce? Pár rad pro začátek chovu slepic

Když porovnáte domácí vejce a kupované, rozhodně najdete rozdíly. Tím největším je pochopitelně chuť vajíčka. Možná vás při jeho konzumaci napadne, že by nebylo od věci zařídit si doma vlastní slepice a mít vajíčka vždy čerstvá. Ano, nicméně se slepicemi a jejich chovem to také nemusí být dvakrát jednoduché. Právě proto se podíváme na několik rad pro úplné začátečníky, kteří s chovem slepic začínají.

Je třeba obětovat kus zahrady

V první řadě si promyslete, jak velký prostor dokážete slepicím na zahradě obětovat. Odvíjet by se měl od celkového počtu slepic, jež budete chovat. Počítat je třeba s tím, že jedna slepice potřebuje cca 2 metry čtvereční. Rozhodně je také nezbytné počítat s oplocením slepičího výběhu. Slepice by měly být v místech, kde je dostatek stínu. Optimální je prostor pod vzrostlejšími stromy. Jinak po čase zmizí z mešního oploceného místa zeleň, u větších ohrad se tak rychlé zkázy obávat nemusíte. Větší výběh zaručí slepicím gastronomické speciality v podobě slimáků, housenek a sem tam nějakého klíštěte. Určitě slepicím připravte i místo pro popelení. Zbaví se tak čmelíků. Stačí dřevěný popel s rozdrcenou vápennou omítkou a pískem.

Slepice

Slepice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Na noc se neobejdou bez kurníku

Chov slepic vyžaduje bezesporu kurník. Buď si postavíte nový, nebo využijete starší kůlnu, jež na zahradě už beztak k ničemu neslouží. Pozor ale, aby měla okno a byla uvnitř suchá. Slepice vyžaduje hřadování, a tak nezapomeňte ani na bidýlka ve výšce okolo 1,5 metru nad povrchem podlahy. Na zemi by měla být podezdívka. Pro snůšku vajec musí být teplota vždy vyšší než 10 stupňů Celsia.

Domácí vejce

Domácí vejce: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Pořiďte kvalitní krmení

Jasně, slepice si na zahradě sezobnou hmyz a spousty další potravy. Přesto je třeba jim obstarat i něco speciálního pro ně. Ideální je směs obilovin obsahující 50 % pšenice, 30 % kukuřice a 20 % dalších obilovin. Vynikající je pro slepice mimo jiné také spousta drcených skořápek, z nichž získávají vápník.

Slepice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

4 komentáře

 1. Radek Odpovědět

  Slepice jako začátečník mám 5 let. Není to jednoduché se o ně starat. Největší problém mám se zabíjením starých kusů, prostě se mi do toho nechce. Obstarávat jim žrádlo není také levné a věřte, že jsem se na výrobní cenu vajíčka jako v supermarketu nikdy nedostal. Kvalita se samozřejmě nedá srovnat. Každý den to musíte pustit a zase zavřít. A velký problém jsou u mě dravci. Každou chvíli přijde liška, nebo dravý pták a nebo kuna. Ztráty jsou dost velké. Kuna ale krade jen vajíčka, liška zabíjí a odnese a jestřáb jen roztrhá. Pak jsou také problémy z kohoutem, ne každý je ten správný, slepice mu nechtějí držet a pokud máte doma lenocha, oplodňuje jen vybrané slepice které mu drží. Ostatní vajíčka se v líhni v nevylíhnou. Další problém je v neznalosti, vejce se před dáním do líhně nesmí skladovat v lednici. A nechat to všechno na kvočně také nejde, protože to prostě kolikrát nezvládne a vejce máte nasezené a můžete je vyhodit. Na kurníku taky strašně záleží, protože nemáte přehled o vajíčkách. Musí být oddělené komory, protože jinak vám slepice snáší kam chtějí a kvočna jen přidává pod sebe vejce a pak je každé jinak staré. Když už se něco málo vylíhne, kvočna nedokáže uchránit kuřata před strakami a ty je sežerou. Není to jednoduché a to mi ještě nepřišla nemoc. Asi to vzdám, nevyplatí se to.

 2. Radek Odpovědět

  Pokud slepicím nemůžete poskytnout dostatečný výběh, máte ze zahrádky měsíční krajinu. Je to tvor co celý den žere a nikdy nemá dost, nebo jen na chvíli.

 3. Radek Odpovědět

  Pokud nemáte pěkný zateplený kurník, dostatek sena, slepice vám přes zimu nenesou. Nemají rádi zimu.

 4. Radek Odpovědět

  To že v kurníku bydlí i myši je normální, ale pokud se vám tam nastěhuje krysa, slepice se jí bojí a nenesou zase. Musíte to vyhubit třeba jedem, ale ten nesmí zase sežrat slepice, tak že nasypat to tam, kam může krysa, ale slepice ne. Pokud krysa chcípne, musíte jí odstranit, bojí se i mrtvé. Chov slepic není tak jednoduchý jak si lidi myslí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *