Ložní prádlo: Ani nevíte, v čem spíte. Perte ho častěji

Ložní prádlo 2

Šaty běžně pereme, když je nosíme delší dobu a když už nejsou voňavé a čerstvé, nebo když se objeví mírné opotřebení způsobené několikadenním nošením. Málokdo ale ví, jak pravidelně by se takové povlečení mělo prát. Tedy materiály, ve kterých trávíme třetinu dne – v případě, že si hlídáme předepsaných osm hodin odpočinku. A přiznejme si to – většina z nás pere ložní prádloložní prádlo méně, než bychom měli. Co to může způsobit? Spíte v něčem, z čeho se nám může zvedat žaludek!

Četnost praní ložního prádla, závisí na mnoha vlivech. Prostěradla, přikrývky a polštáře jsou po celou noc v těsném kontaktu s vaší pokožkou, takže byste je měli všechny prát opravdu často. Samozřejmě záleží na tom, jestli je léto, jak moc se potíte či na vašem zdravotním stavu – vyrážky, alergie, nachlazení…

Standardní ložní prádlo

Povlaky na polštáře a přikrývky jsou ložní prádlo, se kterým jsme každou noc v neustálém kontaktu. Převlékání a praní by mělo probíhat, pokud možno v pravidelných intervalech, což je dvakrát až čtyřikrát za měsíc, v závislosti nejen na ročním období.

Žehlička
Foto: Pixabay

Mějte na paměti, že každou noc vylučujete pot, chlupy a odumřelé kožní buňky na postel, následně slouží jako švédský stůl pro drobné škůdce, jako jsou roztoči. A v případě, že jste citliví, jejich přítomnost opravdu pocítíte. Takové povlečení je vhodné prát alespoň na 60 °C a poté sušit v sušičce nebo vyžehlit. V případě, že po vysušení je z prádla cítit místo svěžesti nepříjemný pach, jedná se o projev špatně vypraného prádla!

Hygiena u polštářů a přikrývek

V případě, že používáte chrániče a povlaky na přikrývky, stačí je prát každé čtyři měsíce. Na druhou stranu samotné polštáře by se měly prát alespoň jednou za měsíc. Pokud chrániče nepoužíváte, perte peřiny jednou za tři měsíce a polštáře měsíčně. Byť se vám to nemusí zdát, v polštářích se zachycují a pohybují nejrůznější škůdci. A že jich je tu požehnaně.

Foto: Pixabay

Používáte chránič matrací?

Možná jste se nad tím nikdy nepozastavovali, ale chrániče hrají velkou roli, kterou velmi oceníte. Pot nevniká dovnitř matrace – přes noc dokážete vypotit nejméně litr potu. Tato hladina potu je individuální a opět závisí na podmínkách místnosti a na zdraví osoby. Chrániče ochrání vaši matraci i proti různým nečistotám! A pokud si do postele vylijete například limonádu, potah sundejte a podle výrobce vyperte. Tak co, není užitečný?

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay