Kupujete nový dům? Odhalte skryté závady včas!

Pro mnoho rodin jde o největší životní investici. Ve hře jsou emoce i stoupající adrenalin, podporovaný ještě stupňujícím se nátlakem realitního makléře. Na co si tedy dát pozor, abyste nakonec nesplakali nad výdělkem?

Základy zvládnete sami

Se základní prohlídkou nového domu si poradíte sami. Dbejte na to, abyste přitom co nejlépe simulovali každodenní situace. Nikdy nechoďte na prohlídku v noci, zvláště pokud vás o to prodávající výslovně žádá. Vyhnete se tak koupi domu s nevhodně situovanými okny nebo s intenzivním zastíněním od vzrostlých stromů na sousední zahradě. Na prohlídku přijeďte městkou dopravou nejlépe ve špičce a nezapomeňte si promluvit s lidmi v okolí. Ti budou o místních nešvarech vědět zaručeně nejvíce.

Pokud má vyhlédnutá nemovitost více pater, jděte na prohlídku ve více lidech. Rozprchněte se do různých poschodí a poslouchejte. Snadno si tak ověříte šíření kročejového hluku, jehož eliminace se obvykle neobejde bez velkých a drahých stavebních zásahů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

K čemu přizvat odborníka

Na všechno ale vlastními silami rozhodně stačit nebudete. Například stav střechy nebo podkrovního bytu je třeba zkonzultovat s odborníkem. Jen ten dokáže dostatečně kvalitně posoudit např. tepelnou izolaci nebo stav krovů a trámů. Upozorní také na možnou přítomnost azbestu ve střešních taškách. Ta zpravidla nebývá problémem, pokud není střecha poškozená. Tehdy začnou škodlivá azbestová vlákna unikat do ovzduší a způsobují zdravotní problémy.

Ještě větším problémem ale může být radon. Odhaduje se, že díky špatně protiradonové izolaci žije až 60 000 rodin v Česku v nevyhovujícím ovzduší s příliš vysokou koncentrací tohoto neviditelného plynu, právem řazeného mezi tiché zabijáky. Měření radonu by se teď mělo stát nezbytným doprovodným krokem při každé koupi nemovitosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.