Konopná izolace se může hodit i na starší dům

Ceny minerální izolace stále stoupají a není divu, že se často poohlížíme po jiných – mnohem levnějších materiálech. Jedním z nich je také přírodní konopí. I když si ho spojujeme zejména s hliněnými omítkami, ve skutečnosti ho lze použít prakticky kdekoliv.

Obvykle se na domech setkáváme s konopnou izolací, která má formu měkkých desek. Ty jsou určeny třeba pro zateplení mezi krokvemi, případně na použití u provětrávaných fasád. Ovšem nejde o jedinou možnost.

Konopné pevné desky s vysokou difuzní propustností

Ovšem k dostání je i v docela jiné formě. Možná vás překvapí, jak pevné mohou konopné desky být – připomínají třeba ty OSB. Aby však byla stále nedotčena jejich difuzní propustnost, je třeba je také správně instalovat. Není to jen o vhodném lepidle, ale také o stěrce a omítkovině.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Postup musí být stejně pečlivý jako u běžnějšího zateplení minerálním vláknem, ovšem samozřejmě s jinými materiály.

Jeden z nejlepších izolantů na trhu

Pokud se podíváme čistě na tepelné vlastnosti, pak patří konopí k tomu nejlepšímu, co je aktuálně na trhu k dostání. A co víc, má navíc i příjemný bonus v podobě akumulační schopnosti. V zimě tak dokáží konopné desky udržet teplo uvnitř místností a v létě naopak nepropustí nadbytečné teplo dovnitř, a to ani u zdi, vystavené přímým slunečním paprskům.

Konopí rovněž optimálně přijímá a následně stejně efektivně odvětrává vlhkost. To se může hodit zejména u starých staveb, kde je vždy doporučeno zachovat co nejmenší difuzní odpor ve stěnách Jde navíc o recyklovatelný materiál, který dále nezatěžuje životní prostředí. A jak jsme už zmínili, pro hraje i jeho přívětivá cena. Pokud tedy hledáte cenově dostupnou náhradu za minerální izolaci, bude konopí určitě skvělou volbou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.