Klasické rozměry dveří v interiéru

Rozměry dveří

Interiér se stoprocentně neobejde bez kvalitních interiérových dveří. Mnozí z nás si prostě zjistí celkovou velikost dveří a pak řeší stavební otvor. Pravda je ale taková, že mnohdy lidé staví, aniž by si zjistili rozměry, v nichž jsou vnitřní dveře tradičně vyráběny. Právě proto je třeba nejprve znát čísla a ž poté řešit otvory v hrubé stavbě, respektive i při řešení omítek. Atyp pak pochopitelně stojí další finanční prostředky navíc, což si samozřejmě nikdo z nás nepřeje. Jaké jsou tedy typizované rozměry dveří a zárubní?

Jaké mají sériově vyráběné dveře rozměry

Standardní rozměr sériově vyráběných dveří do interiéru není jeden jediný. Existují prakticky dvě základní varianty. Ta první má výšku 210 cm a druhá 197 cm. U šířky existuje hned několik alternativ. U jednokřídlých dveří se setkáváme s šířkou stanovenou na 60, 70, 80 nebo 90 cm. U některých vybraných variací se lze setkat i s celkovou šířkou 110 cm, což už je poměrně solidní záležitost. Do dveří se vejdou i silně korpulentní jedinci.

Další druhy dveří

Z dalších druhů dveří je třeba jmenovat vstupní bytové, které se také vyrábí ve dvou základních šířkách. Jedná se o míry 80 a 90 cm. Podobně jsou na tom i dveře bezpečnostních tříd 2 a 3. Jinak jsou na tom logicky také dvoukřídlé dveře. U těch se jedná šířce o rozměry 125, 145 a 160 cm. Tady je třeba myslet na mnohem větší stavební otvory. Rozhodně se vyplatí si dát na tyto rozměry velký pozor.

Další zajímavosti

Počítat je třeba také s tím, že konkrétní označení rozměrů dveří není tak zcela přesné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Takzvané šedesátky mají na své nejširší straně 65 cm. U dveří o výšce 197 cm je skutečná výška také poněkud odlišná, a to 198,5 cm. Tyto informace je nutné brát v potaz, což ale většina lidí nedělá a pak se vystavuje problémům.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.