Kde všude se v domácnosti vyskytují nebezpečné látky

01_poison

Svůj domov většinou považujeme za oázu bezpečí v širém světě. Pravda je ale taková, že i doma na nás číhá řada nebezpečí. Odpověď na otázku uvedenou v názvu tohoto příspěvku zní totiž jednoznačně: úplně všude. Neznamená to ale, že bychom se snad měli doma něčeho bát. Jde spíše o uvědomění si potenciálního nebezpečí a trochu opatrnější přístup k některým zdánlivě běžným věcem a aktivitám. Kde jsou tedy v domácnosti ona místa, na která je třeba dávat pozor?

Co jsou vlastně nebezpečné látky?

První lekcí, kterou si z přednášek odnese každý student toxikologie, je to, že toxickou látku od té netoxické odlišuje pouze množství. Problémy nebo dokonce smrt vám může přivodit cokoliv, od destilované vody po kuchyňskou sůl. Běžnými látkami, kterých byste museli spořádat opravdu hodně, aby vám ublížily, se ale zabývat nebudeme. Jde nám spíše o látky, které mohou být nebezpečné i v malých množstvích. I takových totiž doma máme poměrně dost.

Čistící prostředky

Obecně platí, že čistící prostředky plní svoji funkci především díky agresivním chemickým látkám v nich obsaženým. A ty jsou vcelku očekávatelně škodlivé i pro naše zdraví. Jde např. o chlornan sodný, tj. žíravinu obsaženou v prostředcích jako je Savo. Druhou skupinou nebezpečných látek jsou kyseliny a louhy (nejčastěji kyselina chlorovodíková a hydroxid sodný), které najdeme v čističích WC, sifonů apod. Pozor také na dezinfekce založené na peroxidu vodíku, který je také agresivní žíravinou.

02_poison2

Foto: Pixabay

Hořlaviny

Speciální skupinu nebezpečných látek tvoří látky hořlavé. Mezi ty patří nejrůznější laky, barvy či ředidla stejně jako čistý alkohol (ethanol) nebo propan butan. Všechna paliva do nejrůznějších teplometů, grilů, bytových krbů apod. jsou samozřejmě ze své podstaty hořlavé a podle toho je třeba se k nim chovat.

Potraviny

Zní to možná překvapivě, ale i mezi potravinami se nachází některé látky, které nám mohou být za určitých okolností nebezpečné. Typickým příkladem je ocet. Ocet není nic jiného, než zředěná kyselina octová. I ve své typické podobě, tj. 4 – 8 % roztok, může být nebezpečná např. našim očím, pokud bychom si do nich ocet vstříkli.

Prevence především

To, zda nebezpečné látky napáchají nějakou škodu či nikoliv je jen a pouze na nás. Měli bychom je vždy skladovat mimo dosah dětí a domácích zvířat, pokud možno je nepřelívat do neoriginálních obalů a pokud se k tomu již přece jen rozhodneme, náhradní obal by měl být co nejvýrazněji označený. Chemikálie by neměly být skladovány společně s potravinami. Tím hlavním pravidlem je ale používání zdravého rozumu a domýšlení možných důsledků.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.