Jedlé kaštany nejen na Vánoce

01_kastany

Zájem o jedlé kaštany prochází v průběhu věků různými fázemi. Zatímco dříve tvořily především v horách jednu z nejdůležitějších složek potravy místních obyvatel a v 18. století se z nich stala vyhledávaná pochoutka i ve vyšších vrstvách společnosti, časem jejich popularita opadla. Nyní je vnímáme spíše jako zajímavost a pochutinu, kterou si dopřejeme jednou ročně pro dokreslení atmosféry vánočních trhů. Je to ale trochu škoda, neboť jedlé kaštany jsou velmi zdravé a výživné. Vyplatí se proto přemýšlet o jejich častější konzumaci. Proč konkrétně to má smysl?

Kaštany a kaštany

Řada lidí nemá jasno v tom, zda jsou prodávané jedlé kaštany totožné s těmi, které jim rostou na zahradě. Odpověď zní: nejsou. Zatímco u nás běžně roste kaštanovník s vědeckým jménem jírovec maďal, kaštany, které si kupujeme ke konzumaci, pochází z kaštanovníku setého. Tento strom roste především v oblastech Jižní Evropy a Asie. Jedná se tak o příbuzné, ale odlišné druhy, byť jejich plody jsou vizuálně podobné. Ne snad, že byste se konzumací našich kaštanů otrávili, ale příliš byste si na nich nepochutnali.

02_kastany

Foto: Pixabay

Proč jíst jedlé kaštany?

Jedlé kaštany obsahují velké množství bílkovin a sacharidů, stejně jako důležitých minerálních prvků jako je draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor či měď. V jedlých kaštanech nalezneme i řadu vitamínů, např. vitamín C nebo vitamíny „B-řady“.

Unikátní složení kaštanů znamená, že jejich konzumace má pozitivní efekt na krevní oběh či funkci srdce a ledvin, stejně jako podporuje přirozený vývoj kostí a svalstva. Kromě toho jsou jedlé kaštany vhodné při průjmových stavech a zlepšují kvalitu vlasů či nehtů.

Jak kaštany připravovat?

Pokud si nekoupíme kornout s již připravenými kaštany, můžeme si je snadno připravit i doma. Kaštany lze připravovat jak na pánvi, tak v troubě (při teplotě asi 200°C). V obou případech je třeba kaštany naříznout do kříže. To, že jsou kaštany hotové poznáte podle toho, že začnou praskat a chytnou hnědou barvu.

Z jedlých kaštanů lze ale připravit i pyré, které můžeme použít jako přílohu k mnoha pokrmům. V takovém případě se kaštany vaří ve vodě asi 15-20 minut a poté se rozmačkají na kaši.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.