Jak vybrat úchytky do interiéru?

Úchytky kuchyně

Bez úchytek by to zřejmě nešlo. Jen stěží bychom otevřeli skříň i zásuvku. Jaké v tomto segmentu trhu existují možnosti a na základě jakých parametrů vybrat tu pravou?

Klasické, knopky, rustikální, narážecí, kovové, keramické, zápustné či otevírání pomocí TIP ON. To je v podstatě rozdělení úchytek dostupných na současném trhu. Jaký je mezi nimi rozdíl, jaké jsou jejich výhody a možnosti využití? To se vám pokusíme vysvětlit v následujícím článku.

Funkční a estetické

Nejde však jen o jejich funkčnost. Úchytky v interiéru plní i funkci estetickou. I takový detail, jakou je úchytka, dokáže pozvednout vzhled vašeho nábytku a dodat mu punc luxusu a elegance. Aniž by představovaly velkou zátěž pro váš rodinný rozpočet. Pojďme si je ale představit o něco blíže.

Kovové

Největší oblibě mezi uživateli se těší klasické úchytky kovové, které z čela dvířek vystupují do prostoru. K dispozici jsou v různých barvách i roztečích a k nábytku se připevňují prostřednictvím dvou šroubů. Proto se jim také říká šroubovací úchytky. Spolu s jednoduchou montáží jsou jejich výhodou i cenová dostupnost a praktické možnosti využití. Na klasickou kovovou úchytku si můžete pověsit třeba utěrku nebo zástěru na vaření.

Knopky

Vhodným řešením pro úzké šuplíky stejně jako menší výsuvy a dvířka, na která se klasické kovové úchytky nevejdou, jsou tzv. knopky, neboli úchytky na jeden šroub. Nesmí být proto zatíženy vysokou hmotností, aby se nevyviklaly. V praxi se knopky často kombinují s úchytkami klasickými. K povrchu nábytku se jednoduše připevňují akuvrtačkou.

Úchytky kuchyně

Foto: Pixabay

Rustikální

Do venkovských interiérů, chatek a chalup se hodí úchytky rustikální, které jsou k sehnání v různých podobách, ať již keramických či kovových (populární jsou například úchytky z bronzu). Své využití mají i při renovaci starého nábytku, na němž by moderní úchytka působila jako pěst na oko. Rozumí si ale i s nábytkem moderním, na kterém tak může vytvořit zajímavý detail.

Úchytkové lišty

Moderní minimalistické interiéry si žádají i moderní úchytky. V tomto případě úchytkové lišty, kterým se také říká úchytkové profily či narážecí úchytky. Pro ně je typický právě jednoduchý design. Z pohledové části jsou vidět jen velmi nepatrně, proto jsou tak žádané v moderních novostavbách. Co se kotvení týče, úchytka se ukotví do drážky vyfrézované do vrchní hrany dvířek. Pro pevnější spojení a stabilitu je vhodné úchytku k povrchu rovněž přilepit speciálním lepidlem.

Zápustné

Velmi častou volbou v moderních interiérech stejně rovněž jsou úchytky zápustné (setkat se můžete s pojmem zadlabávací úchytky). Často také bývají nedílnou součástí posuvných dveří a vestavěných skříních. Jejich hlavní výhodou je, že nedrží tvar jen na dvou šroubech (jak tomu je u úchytky šroubovací), ale mají oporu po celém obvodu drážky. A především modernímu nábytku velmi sluší. Montují se přímo do čela dvířek a to vložením do vyfrézované drážky. Zde se buď přilepí lepidlem nebo přišroubují.

Tvary a povrchové útvary

Všechny zmíněné úchytky jsou k dispozici v mnoha tvarech, roztečích a povrchových úpravách, ať již se jedná o hliník, chrom, nikl, nerez, černý mat a grafit.

Bezdotykové otevírání TIP ON

Hitem současné doby je ovšem otevírání bezdotykové v podobě technologie TIP ON postavené na principu otevírání zásuvek letmým dotekem. Na zásuvku jen lehce ťuknete a ona se vám sama otevře. V tom případě můžete mít celou domácnost v podstatě bezúchytkovou. To s sebou přináší řadu výhod. Úchytky vám nejenže nijak nenaruší design místnosti, ale také maximálně usnadní úklid. Ono čistit takovou kuchyňskou úchytku s několika vrstvami zaschlé mastnoty není jen tak. Bezúchytková dvířka stačí jen setřít. Zkrátka se jedná o velmi praktický, estetický a moderní způsob otevírání zásuvek, který si určitě zamilujete.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.