Jak v zimě správně větrat

Okno

Ani třeskutá zima a zasněžené panorama za okny bytu neznamená, že bychom neměli otevírat okno a větrat. Právě v zimním období je však zcela zásadní technika větrání. Zatímco v létě můžete mít okno otevřené celý den, v zimě to možné není. Současně je ale třeba vzduch v místnosti pravidelně obměňovat, jednak proto, abychom my sami dýchali čerstvý vzduch, a jednak proto, abychom maximálně zamezili rosení oken a vzniku plísní.

I v zimě musíme větrat

Protože je v zimě venku chladno, není možné mít okno otevřené pořád. Naplánujte si proto větrání vždy tak, aby mělo větrání smysl. Větrat byste měli po vaření, poté co vám dosuší sušička s prádlem a zkrátka po dokončení všech domácích prací se spotřebiči, které vydávají teplo do prostoru. I s teplým vzduchem se totiž dostává do vzduchu vlhkost, která se následně drží v místnosti a způsobuje vznik plísně na zdech, především v rozích u oken. Pokud je vlhkost vysoká, klasická mikroventilace vám v ničem nepomůže a je třeba efektivně větrat.

Dům

Foto: Pixabay

Jak větrat v chladném počasí

Vzhledem k podmínkám je v zimě potřeba větrat pravidelně, krátce a intenzivně. Při větrání proto otevřete všechna okna, balkonové dveře a po patnácti minutách je zavřete. Dobu, kdy budete mít všechna okna otevřená, využijte třeba k nákupu. Až se vrátíte, okna zavřete a klidně si na chvíli nechte nasazený svetr.

Poté zatopte na maximum, na dobu asi třiceti minut. Topení po této době ztlumte na střední stupeň a hlídejte teplotu vzduchu. Pokud bude teplota kolem 21-22 stupňů je to ideální stav. Větrat tímto způsobem je potřeba alespoň třikrát za den. Pravidelnost takového intenzivního větrání je také důležitá.

Zdroj informací: https://www.pramos.cz/prakticky-radce/jak-spravne-vetrat-v-zime

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.