Jak správně využívat kompostér v bytě

Třídění odpadu v menším bytě může být v některých ohledech problematické. Musíte totiž vymyslet, kam ukládat běžný tříděný odpad před jeho hromadným vynesením do speciálních popelnic. To ale není všechno. Ještě větší výzvou je správné používání kompostéru. S jeho pomoci můžete zužitkovat organické zbytky a vyrobit si kompost třeba pro vlastní pokojové rostliny nebo bylinky. Jak to ale udělat, aby vás kompostování v bytě příliš neomezovalo? To se dozvíte v tomto článku.

Výběr správného kompostéru

Hned na úvod je potřeba vybrat správný kompostér. Pořídit můžete nejrůznější designová řešení, která krásně vypadají.  Při výběru sledujte vnější rozměry i vnitřní objem kompostéru, aby se dovnitř vešlo takové množství odpadu, které zhruba vytvoříte. Hodit se mohou i nejrůznější vychytávky, jako je například odpouštění přebytečné vody a podobně.

Umístěte kompostér na dobré místo

Aby mohl proces kompostování co nejlépe fungovat a nevznikaly nepříjemné pachy, které jsou v domácnosti nežádoucí, je nutné pečlivě vybrat místo, kde se bude takový kompostér nacházet. Měl by se nacházet na takovém místě, kam nebude přímo svítit slunce. Rozhodně tedy kompostér nedávejte hned na okno. Důležitá je vyvážená pokojová teplota například na kraji kuchyně.

Pravidelná údržba a čištění

I ve chvíli, kdy proces kompostování správně funguje, je nutné o kompostér pravidelně pečovat. Důležité je odstraňování vzniklé tekutiny, která se v rámci rozkladu organických zbytků vytváří. Jednou za čas tak z kompostéru odlijte tekutinu a očistěte vybrané plochy. Myslete také na to, že rozklad organických zbytků nějakou dobu trvá. Většinou jde o dobu kolem 9 měsíců, takže během této doby bude kompostér pracovat. Této době přizpůsobte i velikost vybrané nádoby na kompostování. Pozor si dávejte také na to, co všechno dáváte do kompostu. Dovnitř patří rostlinné zbytky a všechen odpad by měl být zbaven přebytečné vody. Pozor na živočišné zbytky, které do kompostéru rozhodně nepatří.

Zdroj: https://tchiboblog.cz/domaci-komposter

Náhledové foto: Pixabay