Jak si zařídit pracovnu v ložnici

Pracovna

Představte si, že se probudíte, oblečete, uvaříte si kávu a jdete pracovat do ložnice. Práce z ložnice nabízí komfort a soukromí, ale může mít i nevýhody. Jak si uspořádat ložnici tak, aby pracovní kout podporoval vaši produktivitu a zároveň respektoval vaši zónu odpočinku? Shromáždili jsme pro vás nejdůležitější tipy.

Pracovna v ložnici

Většina z vás by pravděpodobně dala přednost samostatné kanceláři než ložnici a pracovně v jednom. Ale pokud to není možné, i v ložnici můžete vytvořit funkční pracovní kout. Aby vytvořené prostředí co nejvíce přispělo k produktivitě a efektivitě při práci, je nutné uspořádání prostoru pečlivě naplánovat. 

Jaké má pracovna v ložnici výhody?

Většina lidí se domnívá, že práce z ložnice není dobrý nápad, protože se pracovní prostor může prolínat s prostorem pro odpočinek. Pokud však dokážete obě zóny – pracovní a odpočinkovou – od sebe oddělit, můžete svou ložnici proměnit v jednu z nejlepších oblastí pro práci ve vaší domácnosti.

Při práci v ložnici můžete ze svých přestávek vytěžit maximum, protože se nemusíte vzdalovat z kanceláře. Může být také skvělou volbou, pokud máte problémy s kreativitou. V ložnici se budete při práci cítit uvolněně a pohodlně, což může podněcovat vaši kreativní mysl.

Zařídit si pracovní prostor v ložnici je vynikajícím rozhodnutím, pokud zvolíte správné vybavení a vhodně je uspořádáte.

Jaké jsou nevýhody práce z ložnice?

Práce z ložnice má také několik nevýhod, které však mají řešení.

Ložnice je místem, kde byste měli odpočívat a získávat energii na další den. Pokud si však zvyknete pracovat z domácí kanceláře v ložnici, můžete si začít spojovat ložnici s prací spíše než s odpočinkem, což může v budoucnu ovlivnit váš emoční stav. Řešením je oddělit pracovní prostor od postele.

Když chcete, aby vaše domácí kancelář fungovala, musíte si také vytvořit plán, který zahrnuje určení hodin, kdy budete pracovat a kdy odpočívat (pokud vás zajímá více tipů na vyvážení práce a osobního života, přečtěte si článek Jak podnikat z domova a vyvážit práci a osobní životJak podnikat z domova a vyvážit práci a osobní život).

V následující části si povíme o tom, proč práce z postele nemusí být tou nejlepší volbou.

Práce z postele

Mnoho lidí se cítí při práci z postele uvolněně, jiní jsou ale unaveni, protože práce z prostředí určeného na spaní může vyvolat ospalost. Pokud postel používáte k jiným činnostem než k odpočinku, může to mít vliv na kvalitu spánku, aniž byste o tom věděli.

LožniceFoto: Unsplash

Pracovat z postele není vhodné ani pro držení těla. Po několika hodinách budete pravděpodobně cítit bolest svalů.

Práci z postele může mít negativní vliv na vaše fyzické a duševní zdraví. Pokud chcete z práce v ložnici vytěžit maximum, nejlepší volbou je vyhnout se posteli a místo toho investovat do pracovní židle.

Jak si uspořádat domácí pracovnu v ložnici?

K tomu, abyste si v ložnici vytvořili domácí kancelář, budete potřebovat stůl, židli, úložné prostory a technické vybavení jako např. počítač.

Pracovní židle

Židle, na které sedíte při práci, má velký vliv na vaše zdraví a pohodlí. Nejlepší volbou je ergonomická nebo zdravotní židle, která podporuje zdravé držení těla, a to díky nastavitelným funkcím (výškově nastavitelný sedák, područky a bederní opěrka).

Správná židle zajišťuje přirozenou pohyblivost pánve a zároveň aktivuje břišní, zádové a hluboké stabilizační svaly. Tento aktivní způsob sezení zabraňuje chronickým problémům a odstraňuje bolesti zad.

Při sezení byste měli mít kyčle výše než kolena a chodidla celou plochou na zemi.

Pracovní stůl

Stůl je důležitým prvkem každé domácí kanceláře, ale jeho umístění na špatném místě naruší vaši produktivitu. Nevhodně vybraná pozice stolu může způsobit odlesky na obrazovce a pozice zády ke dveřím zase stres.

Pracovna

Foto: Unsplash

Nejlepší umístění stolu podle zásad feng-šuej je takové, kdy máte zeď za zády a výhled na dveře (ale ne přímo naproti dveřím). Toto umístění se nazývá „velící pozice“ a vytváří pro vás tu nejlepší energii.

Pokud to jde, psací stůl umístěte co nejblíže přirozenému zdroji světla – tím ušetříte za účty za umělé osvětlení a zároveň využijete energii slunce podporující dobrou náladu. Někteří lidé rádi sedí čelem k oknu, ale v případě, že by vás to rušilo, umístěte stůl kolmo k němu. Případným odleskům zabraňte žaluziemi.

Pracovní stůl můžete využít i pro zlepšení držení těla. Nejlepší variantou je polohovatelný stůl, u něhož můžete měnit výšku. To vám umožní střídat pracovní polohu vsedě a vestoje, kdy zapojíte jiné svalové skupiny.

U stolu do kanceláře je také důležitá velká pracovní plocha, nejlépe matná, která nevrhá odlesky, a dostatečný prostor na nohy pod pracovní deskou. Při sezení by lokty a předloktí měly svírat úhel 90 stupňů.

V případě, že máte v ložnici nedostatek prostoru, můžete využít i úzký pracovní stůl, sklápěcí, rohový nebo si nechat vyrobit kancelářský stůl na míru.

Jak rozdělit místnost

Pokud máte pracovnu v ložnici, je důležité rozlišovat mezi pracovní a relaxační oblastí. Proto se doporučuje fyzicky oddělit prostor mezi postelí a stolem. K tomu můžete použít závěs, regál nebo např. japonskou stěnu. Zatažení závěsu po skončení práce je jednoduchý způsob, jak udělat konec za pracovním dnem. 

Úložné prostory

Při zařizování domácí kanceláře v ložnici nezapomeňte na dostatek úložných prostor na papíry, psací potřeby a další věcí související s vaší prací. Můžete použít kombinaci polic, regálů a praktická je také skříňka pod psací stůl. Vše byste měli mít uspořádané, snadno k nalezení a schované, abyste večer neměli pocit, že máte nedodělanou práci.

Dostatečné osvětlení

Správné osvětlení je důležité pro vaše oči, náladu i produktivitu. V případě nedostatku přirozeného světla doplňte prostor o kvalitní stolní lampu s denní bílou LED žárovkou (připomínající přirozené světlo) nebo studenou bílou podporující koncentraci.

Jako centrální osvětlení jsou nejlepší volbou nastavitelná LED svítidla, která vám umožní měnit teplotu světla podle vašich potřeb (večer na teplou bílou vhodnou k relaxaci).

Vyhněte se umístění osvětlení do míst, odkud by vrhalo odlesky na obrazovku vašeho počítače. Jedním ze způsobů, jak zabránit oslnění, je umístit svítidlo za obrazovku. 

Správná kombinace přirozeného a umělého osvětlení vám pomůže vytvořit optimální pracovní prostředí, které bude šetrné k vašim očím a zároveň bude podporovat vaši koncentraci a produktivitu.

Technické vybavení

Při zařizování pracovny v ložnici je klíčové vybrat si počítač, který splní požadavky na vaši práci, a kvalitní monitor. U umístění monitoru myslete na ergonomii. Ideální vzdálenost očí od monitoru je na délku paže a jeho horní hrana by měla být přibližně ve výšce vašich očí.

Pokud při své práci potřebujete občas něco vytisknout, je potřeba mít místo navíc i pro umístění tiskárny. Zde záleží, jak často a v jakém množství tisknete (více o výběru tiskárny pro příležitostný tiskvíce o výběru tiskárny pro příležitostný tisk). Pokud spíše zřídka, můžete mít tiskárnu schovanou ve skříni a vytáhnout ji jen v případě potřeby. Při častém tisku to chce ale mít volné místo vedle počítače. 

Květiny a výzdoba

Kromě výběru nábytku do domácí pracovny a technických zařízení je důležité dbát na optimální klimatické podmínky v pracovněoptimální klimatické podmínky v pracovně – dostatečné větrání, vhodná vlhkost a teplota vzduchu budou mít vliv na váš výkon.

Květiny v pracovně nejen oživí prostor, ale také přispívají k lepší kvalitě vzduchu (zvlhčují vzduch) a mohou zlepšit vaši koncentraci, náladu a dokonce i imunitu. Některé rostliny dokážou filtrovat škodlivé látky z ovzduší a tím vytvářet zdravější pracovní prostředí.

Pracovna

Foto: Unsplash

Co se týče výzdoby vaší domácí kanceláře, vhodně zvolené obrazy a dekorace mohou pozitivně ovlivnit vaši produktivitu a pohodu.

Klíčovou roli v tom, jak se v prostoru cítíme, hrají barvy. Například modrá podporuje koncentraci, zelená působí uklidňujícím dojmem a žlutá stimuluje kreativitu. Protože každá barva na nás působí jinak, je dobré při jejich výběru zvážit charakter své práce a cíle, kterých chcete dosáhnout.

Závěr

Malá pracovna v ložnici je ideálním řešením pro byty s omezeným prostorem nebo pokud hledáte klidné pracovní místo. Důležité je správné plánování a volba vhodného nábytku, který oddělí pracovní a odpočinkový prostor. Se správně zvoleným vybavením a osvětlením může vaše ložnice sloužit jako plnohodnotné pracoviště, aniž by ztratila svůj relaxační charakter.

Zdroje info: vseprobydleni.cz, poznejsvezdravi.cz

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.