Jak se zbavit tvrdé vody. Možností je více

kohoutek

Tvrdá voda, tj. voda s velkým množstvím minerálních látek, se vyskytuje na většině území České republiky. Výhodu mají jen ty části, které se nacházejí v pohraničních oblastech. Tvrdá voda dokáže potrápit řadu domácností. Usazování a hromadění oné nevzhledné šedivé vrstvy (vodního kamene), která jde jen těžko odstranit, trápí většinu z vás. Jak s tvrdou vodou bojovat?

Tvrdá voda a vodní kámen

Vodní kámen se usazuje nejen v koupelně na dlaždicích či sprchových hlavicích, ale můžete jej spatřit i v záchodové míse a na mnoha dalších místech v domácnosti. Na povrchu, na kterém se usadí, drží natolik pevně, že jej běžně neodstraníte ani záchodovou štětkou.

Dost často se vodní kámen usazuje i na dně rychlovarné konvice, která se po čase mění ve značně nevzhlednou součást kuchyně. Vodní kámen je zkrátka prevít, se kterým je potřeba začít bojovat včas manipulovat.

pračka

Foto: Pixabay

Jak zjistit, zda mám tvrdou vodu

Jednoduchým trikem vždy nejprve zjistěte, zdali se problém s tvrdou vodou týká i vaší domácnosti. Test na tvrdost vody můžete zakoupit v obchodě, anebo svůj pokus ověříte na mýdle, které máte běžně doma. Pokud mýdlo pod tekoucí vodou nebude příliš pěnit, jedná se nejspíš o tvrdou vodu.

Tvrdou vodu je potřeba upravovat nejen pro členy domácnosti, ale také pro vaše domácí mazlíčky, kteří nemají jiný zdroj tekutin než z vašeho kohoutku. Tvrdá voda také ovlivňuje nejenom stav vaší pokožky, ale i stav vašich domácích spotřebičů jako jsou například žehličky, pračky, myčky apod. U rychlovarných konvic lze využít na čištění a odstranění usazeného kamene obyčejný ocet.

Jak na změkčení vody

U velkých spotřebičů by byl proces čištění pomocí octa nejspíš nejenom neekonomický, ale navíc i zdlouhavý, proto bude lepší investovat do změkčovače vody. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, avšak časem vrátí. Změkčovače pracují na bázi soli, které upravují stav vody pomocí nádržky, která obsahuje zrnka tzv. katexu. Ionty vápníku a hořčíku jsou díky němu nahrazeny ionty sodíku.

Změkčovací sůl se musí pravidelně vyměňovat. Tímto způsobem lze odstranit i usazeniny z potrubí. Náklady na jeho pořízení pohybují v rozmezí 15 000 – 20 000 Kč.

Zdroje informací: https://www.living.cz/tvrda-voda-je-tizivy-problem-jak-si-s-tim-poradit/

https://ecowatersystems.cz/blog-cs-cz/jak-upravit-tvrdou-vodu-v-domacich-podminkach/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.