Jak na zarezlý šroub

01_sroub

Kolikrát už jste stáli nad šroubem, který prostě nejde a nejde povolit? Ten pocit zoufalství a nepřekonatelného problému zná dobře většina z nás. Pravděpodobně jste ten problém nakonec vždycky nějak vyřešili, možná to ale trvalo zbytečně dlouho a stálo vás to přespříliš energie. Platí totiž několik obecných rad, které mohou pomoci. Zapomeňte na rozpouštění rzi v Coca-Cole a další „lidové“ recepty, které málokdo viděl na vlastní oči fungovat, ale každý „zná někoho, komu to fungovalo“. Raději to udělejte skutečně osvědčeným způsobem.

Po dobrém to jde lépe

Pokud jste v situaci, kdy víte, že síla sama opravdu nic nezmůže, bude lepší, když půjdete na zarezlý šroub po dobrém. První, co udělejte je, že odstraníte nános rzi na těch částech šroubu, které jsou přístupné. Použít můžete podle toho, jak je šroub velký a jak moc je prorezlý, ocelové kartáčky nebo drsnější kartáče klasické. Se silou to v tomto případě ale nepřehánějte, neboť byste mohli poškodit závit a situaci ještě zhoršit.

Druhým krokem je potom aplikace prostředku na uvolňování šroubů, případně klasické WD-40. Nastříkejte jej kamkoliv to půjde, ideálně pod matku z obou stran. Pokud jde celý spon ponořit do olejové lázně, tím lépe. Dejte prostředku chvíli času, třeba hodinku, a zkuste to znovu. Zkuste šroubem pootočit alespoň trochu a opět nastříkejte.

02_sroub

Foto: Pixabay

Čas pro kladivo

V dalším kroku přišel čas pro robustnější nástroj – pro kladivo. Pozor ale, nejde o to, abyste do šroubu bušili vší silou hlava nehlava. Několikrát na šroub poklepejte na matku. Nikdy ale neklepejte ze stran, vždy ve směru dříku.

Další možností je nahřátí šroubu. Dělejte to ale opatrně, ideálně přiložením jiného horkého kovového prvku. Přímému ohni se raději vyhněte, rez by mohla zahořet, což závit definitivně odepíše a vy situaci ještě zhoršíte. Nahřátý šroub může jít uvolnit snadněji. A pokud selže i to, nezbývá než šroub odvrtat…

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.