Jak docílit toho, aby chleba zůstal čerstvý?

Chleba

Čerstvý chléb, ať už vlastnoručně vyrobený nebo koupený, vydrží nový a chutný jen pár dní. Jak skladovat chléb v rámci nejlepších myslitelných možností, tak, aby se co nejméně zkazil a co nejdéle si udržel svou kvalitu?

Co chlebu ubližuje a co potřebuje

Chléb nesmí být na vzduchu a nesmí kolem něj být vlhkost, proto ho nelze nechat ležet tak nějak všelijak nebo v papírových sáčcích. Ani lednice není v bezpečí, protože vysoká vlhkost chlebu nesvědčí. Pro chléb byste měli zvolit suché, případně chladné místo – výjimečně dobře se mu bude dařit ve vzduchotěsném obalu. Ekologické pytle jsou dobrou myšlenkou, ale v nich se chléb zničí překvapivě rychle. V případě, že víte, že chléb budete zanedlouho zkonzumujete, klidně ho v nich skladujte.

Kvalitní chlebník

Čerstvý chleba
Foto: Pixabay

Možná si myslíte, že chlebník je největší pitomost na světě. V tuto chvíli máte málo místa na kuchyňské lince, a ještě máte nacpat chlebník. A ani vás nenapadalo, že byste měli investovat do pořádného modelu. Nabízí totiž ty nejdokonalejší podmínky pro odkládání chleba. Ideálně upravuje proudění vzduchu a vlhkosti a zabraňuje vniknutí světla a vysušení chleba, a to i v případě, že je zabalen v mikrotenovém sáčku.

Jak nepřijít ani o kousek chleba

Zjistili jste, že půlka chleba běžně skončí v kontejneru? Nejlepší je chléb nakrájet. Buď ho rozkrojte na části (polovinu nebo třetiny), nebo ho rovnou nakrájejte na plátky. Oddělte tu část chleba, o které právě nepochybujete, že ji můžete využít na 100 %. Tu oddělte v balení nebo v nádobě na chléb. Zbytek chleba vložte do vzduchotěsných sáčků a uložte do chladicího boxu. Jakmile dostanete na chléb opět chuť, vyjměte jej z chladicího boxu s předstihem.

Naši předci si věděli rady

Plátky chleba
Foto: Pixabay

Existuje i jiný způsob, o něco obtížnější, ale staletími prověřený. Zabalte chléb do látkové utěrky a vložte ji do patky hrnce. Přiložte jablko, oloupané brambory, trochu cukru a trochu soli. Nakonec přikryjte pokličkou. Vlhkost tak nebude mít šanci se do chleba dostat.

Zdroje info: ireceptar.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay