Jak bojovat doma s horkem: Tipy na přežití bez klimatizace

žaluzie

Léto je fajn. Teplo je příjemné. Jenže co dělat, když udeří tropické teploty, a i doma je nesnesitelně? Poradíme vám osvědčené tipy, jak se s tímto vypořádat co nejlépe. Zkuste to a uvidíte sami.

První pomoc při boji s vedrem

Znáte to, venku je hic, doma je na padnutí. Nejhorší je, že se zkrátka nemůžete před vedrem schovat ani doma. Věřte, že jednoduchými triky tomu lze do jisté míry zabránit. Ne každý má tu možnost či chce mít doma klimatizaci. Udržet v interiéru optimální teplotu, abyste mohli normálně fungovat je možné. Co je třeba pro to udělat? Prvořadé je kvalitní zastínění oken, díky tomu se zabrání vstupu slunečních paprsků do interiéru a vzniku tzv. skleníkového efektu. V tomto směru vám pomůžou jak rolety, žaluzie, tak i závěsy.

Noční větrání

Okna otevírejte jen na noc. Přeci jen v noci nesvítí slunce a teploty jsou o něco nižší. Zajistíte potřebnou cirkulaci vzduchu. Pomůže i případně větrák, pokud máte. Můžete ho dát do okna a nasměrovat tak, aby do místnosti vháněl chladnější noční vzduch.

Omezení kuchyňských spotřebičů a energie

Pokud to jde, tak se snažte volit taková jídla, abyste nemuseli používat troubu a co nejméně sporák. Řešením může být k obědu zeleninový salát apod. Však v horkých dnech jsou vhodná odlehčená jídla a nic smaženého apod.

Stejně tak se snažte eliminovat další spotřebiče, které mohou vydávat teplo. To platí i o svítidlech. Běžné žárovky vydávají při zapnutí mnoho dalšího tepla. To však neplatí pro energeticky úsporný typ. Vyměňte je za LED typ.

voda

Foto: Pixabay

Vnitřní ochlazení

Ochlazujte se zevnitř. Ano, studený nápoj se nabízí jako první možnost. Jenže právě ve vedru je vhodné pít vlažné nápoje, ideální je neslazený čaj, voda ochucená plátkem citronu nebo s plátky okurky. A také pomůže, pokud si můžete dát nohy do umyvadla se studenou vodou. Ochladí a je prevencí proti otékání nohou.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay