Hydrogeologický posudek a vše okolo něj

Hydroizolace

Hydrogeologický posudek je poměrně důležitou záležitostí, nicméně nevyžaduje jej každá stavba, jak by se třeba na první pohled mohlo zdát. V současné době hydrogeologická mapa hovoří jasně a posudek potřebujete hlavně tehdy, když na vašem pozemku není žádná odpadní síť. Jinými slovy, máte v tomto případě pouze dvě alternativy. Tou první je nákup uzavření jímky, takzvané žumpy, a tou druhou pořízení domovní čističky odpadních vod. V druhém případě musíte mít hydrogeologický posudek. U jímky není zapotřebí.

Kdo řeší hydrogeologický posudek?

Tak jako tak, budete muset jít na obecní úřad, konkrétně na odbor životního prostředí. Posudek se provádí v souladu se zákonem o vodách. Konkrétně jde o zákon č. 254/2001 Sb. Řešit vše musíte vy jako stavebník, a nikoli obecní úřad. Počítejte s tím, že všemu bude předcházet hydrogeologický průzkum, jehož autorem bude odborný hydrogeolog. Důležité je pro hydrogeologický posudek cena, kterou zaplatíte. Pohybuje se v rozmezí od 6000 do 15 000 korun. Záleží samozřejmě na sazebníku konkrétního hydrogeologa.

Hydrogeologický průzkum

Zasakování odpadních vod do podloží je zákonem zakázáno v případě, že není udělena výjimka vodohospodářského úřadu. Udělit ji může také Krajský úřad. Samozřejmostí ale bude pochopitelně spolehlivě a kvalitně zpracovaný hydrogeologický posudek. I proto není od věci najít si takovou společnost, která disponuje příslušnými certifikacemi k této činnosti a nabízí maximální spolehlivost. Jen tak totiž před úřady uspějete.

Povolí skutečně úřad ČOV vyústěnou do zásakového pole?

Odpověď na tuto otázku bude z naší strany nejednoznačná. Pokud se jedná o pole, které je plné rezervoáru kvalitní pitné vody, pak se s největší pravděpodobností s úspěchem nesetkáte. V opačném případě, kdy bude vsakování optimální, by neměl nastat s vyřízením žádosti žádný problém. Vše je ryze individuální a odvíjí se od dané situace.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.