Drenáže a odvodnění si můžete řešit svépomocí

Odvodnění jakéhokoli rodinného domu je stoprocentně na místě a nelze na něj v žádném případě zapomínat. I v případě, kdy si myslíte, že jste se základy hodně vysoko, byste se měli preventivně provést drenáž okolo celého domu. Pokusme se tedy podívat přesně na to, jakým způsobem je zapotřebí při drenáži postupovat, abyste byli maximálně úspěšní a dům nebyl v žádném ohrožení z hlediska vody. Jak tedy na drenáž okolo domu?

U nových domů myslete na drenáž předem

Novostavby jsou z hlediska drenáže opravdu specifické a je třeba na odvodnění myslet dopředu předtím, než vůbec kopnete do země. Sledovat byste měli především hladinu spodní vody. U starších domů může být příčinou vlhkosti hned několik faktorů. Nejčastěji jde o porušený okap a také o poničené rozvody vody, popřípadě kanalizace. Mnohdy se může v blízkosti domu objevit i zcela nový pramen. Ten dokáže také nadělat velkou paseku.

Postup při řešení drenáže

Nejprve musíte u domu vyhloubit zeminu, a to až do hloubky minimálně 30 až 40 centimetrů pod hydroizolační vrstvu. Trubka by tedy měla být přímo cca 20 centimetrů pod hydroizolací. Drenážní rozvody musí ležet ve štěrkovém loži. Ostatně štěrk přijde i na samotnou trubku. Na tu se ještě umístí filtrační tkanina. Až potom je vše zasypáno zeminou. U zdi je samozřejmostí i svislá izolace proti vodě. Díky štěrku nepřijde drenáž k úhoně a vše bude skvěle propustné dle potřeby.

Drenážní trubky jako stavebnice

Pokud dokážete postavit objekty ze stavebnice Lego, pak nebude problém ani se stavbou drenážních trubek. Ty na sebe můžete napojovat dle vlastní potřeby tak, jak budete potřebovat. Důležitý je jen jejich nákup. Musíte vědět, kolik potřebujete rovných trubek a kolik je zapotřebí vybrat kolínek a rozdělovacích trubek. Samotné uříznutí trubky dle vlastní libosti není nijak výrazně náročné a stačit by vám k tomu měla pila na železo anebo úhlová bruska.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.