plnění plniče

Domácí klobásy 3: Výroba domácích klobás

Každé domácí klobásy si vyžadují specifickou přípravu. Než začneme se samotným uzením, je nezbytné připravit udírnu, ve které se bude následující několik hodin trvající obřad odehrávat. Vyberte si dřevo, zapalte a nechte pořádně rozhořet. Až udírna přestane maximálně kouřit a začne být uvnitř žár, můžete klobásy dát dovnitř. Pomoct si můžete teploměrem a řešit vše až při požadované teplotě. Předtím ale klobásy musíte mít připravené…

Plnička klobás v permanenci

Pokud vaše vana s naloženým pomletým masem přežila útoky nenechavých domácích šelem, pak ji můžete s klidným srdcem přinést k udírně. Na stole by měla již být připravena plnička klobás. Do té budete maso postupně ládovat na maximum. Pokud to tak neučiníte, pak budou klobásy prázdné a měkké. Na druhé konci plničky již musí být připravena střívka, do nichž se budou domácí klobásy plnit. Klobásy pak samozřejmě ukončíme za pomocí nitě. Již připravené klobásy pak pouze uskladníme v bedně, ze které je následně budeme dávat udit.

Pěchování masa v plničce: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Uzení klobás

Poté, co jsou již klobásy vyrobeny, stačí je pouze opatrně zavěsit na tyče v udírně. V každém případě bychom měli vědět, jaké je maximální možná nosnost udírny. Ostatně jestliže ji nedodržíme, zjistíme to stoprocentně. Někdy se tak stane již tehdy, když se podíváme na dno udírny. Minulí uzenáři nám tam třeba něco nechali.

Hotové klobásy před uzením: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Doba uzení

Klobásy se mohou udit klidně i 15 a více hodin. Tento fakt je bohužel poměrně nepříjemný pro ty, které uzení nebaví a pro ty, kteří si jej pravidelně zpestřují panáky slivovice v kombinaci s pivem. Zodpovědný člověk je nezbytný, jinak také můžete vytáhnout z udírny ve finále doslova brikety. To by bylo za investované peníze nemilé. Když ale nezaspíte, dočkáte se zasloužené odměny, kterou vám z celého srdce přejeme!
Klobásy v udírně: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Pěchování masa v plničce: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *