Co jsou městské tepelné ostrovy a jak proti nim bojovat

01_green

Pojem tepelný ostrov se odkazuje na fakt, že městská betonová zástavba zvyšuje teplotu. V letních měsících to může znamenat i teplotu o 7-8 stupňů vyšší, než jakou bychom za stejných podmínek naměřili v přírodě. Nejde ale jen o náš tepelný komfort, v důsledku vyšších teplot nad městy totiž mnohem hůře kondenzuje voda a vzniká méně srážek, resp. vzdušná vlhkost je vytěsňována často až nad velké vodní plochy. Důsledkem je potom i podíl na v poslední době často diskutovaném suchu v krajině. Jak ale naše města upravit tak, aby se tepelnými ostrovy nestávala?

Voda a zeleň

Klíčem k řešení problémů je podle odborníků více zeleně a vodních ploch ve městech. Zelené střechy a fasády totiž také zadržují vodu, která se odpařuje nižší rychlostí a městské prostředí se proto tolik nepřehřívá. Nejde samozřejmě jen o střechy a fasády, je třeba podporovat a chránit i dostatek parků a zelených ploch přímo na ulicích.

Zelené střechy a fasády navíc zvyšují energetickou efektivitu staveb a poskytují i prostředí pro hmyz a další drobné živočichy, čímž je podpořena biodiverzita prostředí. Ruku v ruce se zvyšováním podílu zeleně jde potom i snaha o zamezení zahušťování staveb.

02_green

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Úspory energií a peněz

Jak již bylo naznačeno, zelené střechy mají pozitivní vliv na energetickou spotřebu budovy. V případě, že je zelená střecha zkonstruována dobře, může provozovateli ušetřit až čtvrtinu nákladů na energie. O ekologickém hledisku nemluvě. Zelená střecha je přitom prakticky bezúdržbová (zelené fasády jistou údržbu vyžadují).

Není divu, že se zelené střechy prosazují ve stále větší míře i u nás. Doufejme, že se i ve městech dočkáme co nejdříve příjemnějšího prostředí, které zase zvýší náš životní komfort.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.