Sítko v umyvadle

Zápach z odpadu zlikvidujete přírodní cestou

Známe to asi všichni. Jen tak si hovíte na pohovce a najednou vás doslova vyfackuje velmi nepříjemný zápach. Takový ucpaný dřez, případně vyschlý odtokový kanálek v technické místnosti dovedou v negativním slova smyslu doslova divy. Jestliže se navíc odpad ještě i ucpe a neodtéká, nastal nejvyšší čas situaci co možná nejrychleji a nejefektivněji řešit. Jak se tedy pachu z odpadu efektivně zbavit? Na to se odíváme v následujících řádcích. Nejprve se ovšem zaměříme na příčiny zápachu a prevenci.

Proč vám stávkuje odpad?

Příčin nepříjemného pachu z odpadních trubek bychom mohli najít hned několik. Mnohé potíž vyřešíte sami, u jiných to bude složitější. Asi nejčastěji se odpad v umyvadle ucpe kvůli vlasům a chloupkům. Ty vytvoří v kombinaci s mýdlem a jinými přípravky jakousi neprostupnou nebo částečně propustnou zátku. Voda ze sifonu často odteče pomaleji, nicméně zůstává velmi nepříjemný pach.

Ucpaný odpad

Částečně ucpaný odtok ve sprchovém koutě: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Sítko za pár korun na efektivní prevence

Přesně tak, není nic jednoduššího než si pořídit sítko. Prodává se jak v kovové, tak i v plastové podobě. Bez problémů zachytí velkou porci vlasů i chlupů. Když jej budete čistit v pravidelných intervalech, nejspíše se s potížemi týkajícími se ucpaného odpadu jen tak nepotkáte. To samé latí i v kuchyni. Tady není od věci alespoň jednou za týden prolít odpad cca 3 litry vroucí vody. 

Manuální čištění nevoní

Každopádně. Počítejte s tím, že budete muset demontovat kompletně celý odpadní systém jdoucí z dřezu do stěny. Nic příjemného, znečištěn bývá neskutečně. Přesto nejde o nijak složitou záležitost. V případě ucpání ve stěně je zapotřebí využít takzvaného pera, jež se natáhne a odpad se manuálně uvolní.

Odpad

Manuální čištění odpadu: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Domácí roztok ze sody, octa a citronu

Jednoduše smíchejte šťávu z citronu, případně ocet s jedlou sodou. Velmi rychle dojde k pěnění směsi. Roztok poté vlijte přímo do odpadních cest. Působit by měl minimálně 10 minut. Pak už stačí jen spláchnout horkou vodou a měli byste mít vyhráno.

Sítko v umyvadle: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *