Čištění komínu v 7 krocích

Vyčistit efektivně vlastní komín není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Předpoklady k efektivnímu vyčištění komína máme fakticky všichni a rozhodně není problém jej vyčistit i na základě následujících 7 kroků.

1. Spálení chemického čističe

V první řadě je nutné v kamnech spálit chemický čistič. Ten dokáže po stranách komína efektivně narušit texturu sazí. Díky tomu pak budete mít celé čištění mnohem snazší. Po spální čističe je třeba po určitou dobu netopit!

2. Ucpěte spodní část kamen

Komín se většinou čistí shora, a tak je zapotřebí ucpat veškeré spodní otvory. V případě, že máte doma otevřený krb, je zapotřebí okolo něj rozprostřít fólii. Zavřen musí být i čisticí otvor. Právě jím pak budete saze vytahovat ven. V okolí je vhodné také umístit plechy anebo jiný nehořlavý materiál.

3. Bezpečně vylezte na střechu

Vylezení na střechu musí být maximálně bezpečné, a to tak pro vás, tak pro ostatní. Veškeré nástroje potřebné k pročištění si přivažte. Jejich pád by mohl způsobit neštěstí.

4. Komín protáhněte oběma směry

Nejprve vezměte čisticí štětku a protáhněte ji komínem směrem dolů. Až budete v nejnižším bodu, můžete jít klidně o něco nahoru a komín tak dokonale protáhnout. Komín pak pomalými pohyby protáhněte.

5. Nezapomeňte na kouřovod

I nejlevnější komíny obsahují kouřovod. Ten je zapotřebí vyčistit za pomocí průtlačného kartáče mimo oblast střechy. Nezapomeňte ani na precizní pročištění sopouchu.

6. Saze musí jít pryč

Saze se usadí ve spodní části komína, a tak je pohodlně vymetete dvířky. Určitě je obestelte igelitem, anebo nějakým jiným materiálem, z něhož pak půjdou pohodlně odstranit.

7. Dehet v komínu nemá co dělat

 Jestliže se v komínu objeví dehet, je čas zavolat kominíka. Dehet je typicky mazlavý a nemá v komíně co dělat. I v případě, že je prasklý kouřovod, anebo je v komínu drť, byste měli volat odborníka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.