Chyby, které vás při praní mohou stát hodně

Pračka

Každý z nás má své způsoby praní oblečení. Někteří z nás do pračky svévolně hází ručníky s jemným prádlem a jiní úzkostlivě oddělují oblečení podle barev. Ať už je to jakkoli ohleduplné, dodržujeme pravidla praní, jednou to pokazíme, zatímco jindy ne. Používání čisticích prostředků a přehlížení štítků oděvů jsou chyby, které vás mohou stát peníze a rozčilování. Když se naučíte, jak se těmto a dalším chybám vyhnout, můžete ušetřit čas a peníze tím, že udržíte své šaty a přístroje v nejlepší kondici.

Používání aviváže úplně na všechno

I když si budete myslet, že aviváž může být neuvěřitelný způsob, jak udržet vaše ručníky jemné a měkké, časem opravdu způsobí jejich ztuhnutí. Navíc aviváž snižuje účinnost vašich ručníků tím, že snižuje schopnost froté látky absorbovat vodu. Místo toho, abyste do nich nasypali plný hrnek aviváže, přidejte ke svému čisticímu prostředku na oblečení nádobu s bílým octem a udržujte tak své ručníky v dobrém stavu.

Usazování skvrn

Rozlili jste na své oblíbené tričko omáčku, ale po vyprání a usušení zjistíte, že barva zůstává. Je tragické, že se vám bude velmi těžko dařit zabarvení odstranit, jakmile se díky teplu v sušičce usadí ve struktuře. Skvrny před praním předem ošetřete – zejména v případě, že jsou mastné, barevné nebo těžké – a na konec pracího cyklu zkontrolujte, zda je barva pryč. V případě, že je skvrna stále vidět, ošetřete je odstraňovačem skvrn a věc vyperte ještě jednou. Skvrny, které ulpívají v okolí přes dva prací prostředky, jsou s největší pravděpodobností trvalé.

Tvorba záhadných olejových skvrn

Už jste někdy vytáhli oblečení ze sušičky a přemýšleli, jak se na vaše oblečení dostaly ty malé olejové skvrny, když jste nic nevylili? Odpověď se pravděpodobně skrývá ve vašem používání prostředků na změkčování tkanin. Tyto přípravky mohou někdy způsobit, že se na oblečení objeví mastné skvrny. Chcete-li skvrny odstranit, potřete je trochou mýdla a oblečení znovu vyperte bez pracího prášku nebo aviváže.

Plné kapsy odpadků

Nejsou to jen děti, které nedbají na to, aby odstranily předměty z kapes, a hází kalhoty do pračky. Vyhněte se problému v podobě oděvu potřísněného nepříjemnými kousky kapesníku po celém oblečení tím, že dopředu zkontrolujete kapsy.

Použití špatného přípravku

Myslíte si, že použitím standardního čisticího prostředku v pračce s vysokou účinností (HE) ušetříte pár haléřů, ale šetřením si zaděláváte na nepříjemnosti. Vysoce účinný čisticí prostředek na oděvy je nízce pěnivý a speciálně vyvinutý tak, aby fungoval v pračkách HE, které využívají méně vody a odlišnou činnost bubnu než běžné pračky. Použití běžného čisticího prostředku v těchto pračkách s vysokou účinností může způsobit záplavu pěny a mohli byste přijít i o pračku.

Zablácené oblečení

Praní něčeho špinavého, jako jsou podestýlky pro domácí mazlíčky, kalhoty pokryté blátem, plážové oblečení plné písku? Nejprve se snažte odstranit chlupy a nečistoty z oblečení.

Prádlo
Foto: Pixabay

Necháváte rozepnutý zip u kalhot?

Ještě, než hodíte své kalhoty nebo kabáty do pračky, věnujte chvilku rozepnutému zipu. Pokud to neuděláte, mohou se kovové zuby poškodit nebo poškodí ostatní oblečení, když se oblečení víří a převrací v pracím cyklu a sušičce.

Nadměrné přeplnění pračky

Nacpat do pračky tolik oblečení, kolik se do ní vejde, se může zdát jako skvělý způsob, jak ušetřit čas, ale není to přesvědčivý způsob, jak dosáhnout čistoty svých šatů. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, nemělo by oblečení sahat výš než k plnicímu otvoru. V případě, že je pračka výrazně přetížená, může dokonce dojít k tomu, že se buben vůbec neotočí. Naplněním pračky na vhodnou úroveň umožníte cirkulaci vody a čisticího prostředku přes celý obsah, a navíc tak minimalizujete opotřebení textury.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay