Chcete stavět nebo rekonstruovat dům? Zjistěte, jak financovat bydlení

Financování stavby

Plánujete, že začnete stavět nebo rekonstruovat dům a přemýšlíte, jakým způsobem bydlení financovat? Přinášíme vám přehled toho, jaké varianty se vám nabízejí. Poradíme vám, jaké jsou výhody financování půjčkou na bydlení, spotřebitelským úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotékou. Přiblížíme vám aktuální podmínky pro získání hypotéky v roce 2020 a v neposlední řadě nastíníme, proč je dobré mít spořicí účet.

Jak financovat bydlení?

Bydlení nebo rekonstrukci můžete financovat hned několika způsoby. Pojďme si přiblížit, jaké máte možnosti.

Vlastní prostředky

Nejideálnější variantou, jak financovat stavbu nebo rekonstrukci domu či bytu jsou vlastní prostředky. Výhodou financování vlastními prostředky je skutečnost, že nemusíte počítat s pravidelnými měsíčními splátkami, úrokovou sazbou nebo poplatky.

TIP: Spořicí účet ING Konto

Kromě stavebního spoření můžete peníze na bydlení nebo rekonstrukci ukládat na spořicí účet, kde se vám finanční prostředky zhodnotí lépe než na běžném účtu. Spořicí účet ING Konto je nejstarším moderním spořicím účtem v České republice, který nabízí úrokovou sazbu 0,3 % p. a. při zůstatku do 300 000 Kč. Účet, který je zcela zdarma a bez jakýchkoliv poplatků, můžete během několika minut založit telefonicky nebo online.

Hypotéka

Věděli jste, že podle průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci má hypotéku každý pátý Čech a deset procent lidí o ní uvažuje? Hypotéka je tedy jedním z nejčastějších způsobů, jak řešit financování bydlení. Hypotéka je spojena s pravidelným měsíčním splácením, úrokovou sazbou, která se v posledních měsících snižuje a aktuálně se pohybuje okolo 2 %, a v případě některých bank také s dalšími poplatky.

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky v roce 2020?

Podmínky pro čerpání hypotéky se často mění. Ke změnám došlo také v souvislosti s vládními opatřeními reagujícími na pandemii koronaviru. Základní podmínky svými pokyny určuje Česká národní banka (ČNB). Co musíte v letošním roce splnit, abyste dosáhli na hypotéku?

V první řadě je minimální věková hranice pro získání hypotéky 18 let. Abyste dosáhli na hypotéku, musíte mít takový příjem, abyste ji byli schopni splácet, podle ČNB nesmí výše splátky překročit 50 % čistého měsíčního příjmu. Dalším bodem je vaše bonita, tedy bankovní hodnocení toho, že dokážete hypotéku bez problémů splácet. Pokud chcete získat hypotéku, nesmíte mít žádné větší záznamy v registrech dlužníků BRKI, NRKI a Solus. V případě hypotéky musíte vždy ručit nemovitostí, obvykle se jedná o tu samou, kterou si díky hypotečnímu úvěru koupíte. Počítejte s tím, že vám banky poskytnou maximálně 90 % z ceny nemovitosti, nejméně 10 % tedy musíte zaplatit ze svého.

Spotřebitelský úvěr

Pokud nedosáhnete na hypotéku, můžete zvážit spotřebitelský úvěr. Jedná se o neúčelovou půjčku, kdy finance můžete použít na cokoliv, třeba na lepší bydlení. V případě spotřebitelského úvěru však musíte vždy počítat s tím, že má vyšší úrokovou sazbu a RPSN, má kratší dobou splatnosti a je určený pro půjčení menšího obnosu peněz, takže se hodí spíše na rekonstrukci. Spotřebitelský úvěr nabízejí bankovní i nebankovní společnosti. Před tím, než ho sjednáte, je velmi důležité seznámit se s podmínkami, spotřebitelské úvěry jsou totiž v některých společnostech spojeny s vysokými sankcemi a poplatky.

Financování stavby

Správným financováním stavby domu můžete ušetřit desítky tisíc korun.

Foto: Pixabay

Půjčka na bydlení od státu

Půjčka na bydlení od státu je určena mladým rodinám. Podmínky pro její čerpání nejsou tak přísné jako v případě hypotéky, obdržené částky jsou však nižší. Celkově mohou mladé rodiny získat až 300 000 Kč na rekonstrukci bytu, až 1 200 000 Kč na koupi bytu a až 2 000 000 Kč na stavbu nebo koupi domu. Více o této půjčce se dozvíte zde.

Úvěr ze stavebního spoření

Pokud máte stavební spoření, máte naspořenou dostatečnou část ze stanovené částky a spoříte minimálně dva roky, můžete zažádat také o úvěr ze stavebního spoření. V tomto případě se nabízejí hned tři varianty. Zažádat můžete o řádný, hypoteční nebo překlenovací úvěr. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Výhodou řádného úvěru je garantovaná výše úrokové sazby a možnost předčasného splacení bez sankcí. Překlenovací úvěr vám přijde vhod v případě, že nedostanete řádný úvěr. Tímto úvěrem překlenete dobu, než řádný úvěr dostanete. Některé úvěry ze stavebního spoření vykazují také znaky hypotečního úvěru, což znamená, že mají dlouhou dobu splatnosti, fixaci a nižší úrokovou sazbu, ale musí být zajištěné nemovitostí.

Zaměřeno na pozemek

Pokud chcete stavět, potřebujete k tomu samozřejmě pozemek. Nejlepší variantou bez debat je, když máte pozemek vlastní, který není zatížený hypotékou. V tomto případě můžete pozemkem ručit. V případě, že pozemek nemáte a jen co ho najdete, plánujete začít stavět, bude pro vás nejschůdnější variantou financovat koupi pozemku i stavbu domu jediným úvěrem. Pokud však chcete nejdříve koupit pozemek a až po čase začít stavět, bude pro vás lepší začít nejdříve řešit financování pozemku.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.