Chcete mít v létě na zahradě motýly? Stačí je nalákat

Komule 2

Motýlí keř vám bude závidět snad každý, kdo se zabývá okrasnými zahradami. Rozzáří každou zahradu svými unikátními a nádhernými květy a svou vůní přitáhne motýly. Pojďte s námi prozkoumat druh komule a zejména velmi hojně vysazovanou Davidovu komuli. Rod komule zahrnuje stovky druhů keřů, stromů, polodřevitých bylin a vinné révy.

Komule Davidova

Je nejvíce pěstována v tropech a subtropech Asie, Afriky, Ameriky a Pacifiku. V každém případě jsou druhy, které dobře snášejí mírný pás. Nejznámější a v českých zahradách nejrozšířenější je komule Davidova, mnohem známější jako letní nebo tibetský šeřík. A také byla nazývána jako motýlí keř. Je velmi ceněna pro svůj vzhled a nenáročnost a postupně si ji zamilovávají i další pěstitelé. Dorůstá do výšky až tří metrů, a jak název napovídá, je opravdu magnetem na motýly. Titul získal po svém objeviteli Armandu Davidovi.

Na jaře se na keři objeví matně zelené listy, které na začátku léta nasadí první květy. Květ tvoří až 50 centimetrů dlouhý klas, který nese květy různých barev. Odstíny růžové a fialové, modré, fialově rudé, bílé nebo dvou a vícebarevné květy. S náležitou péčí vás květy mohou těšit až do prvních mrazů.

Péče je celkem jednoduchá

Pěstovat motýlí keř není složité. V případě, že si pro keře vyberete místo s dostatkem světla a tepla, budete odměněni náporem květů, které svou vůní a rozsáhlým množstvím nektaru dokážou přitáhnout různé druhy motýlů. Keř proto zasaďte na stanoviště, odkud budete moci pohodlně pozorovat létající motýly – zlatohlávky, bělásky a další pestrobarevné tvorečky. V případě, že keř dáte do polostínu, počítejte s tím, že keř bude méně kvést a bude přitahovat méně motýlů.

Na začátku myslete také na to, že keř docela rychle roste. Rostlina patří mezi rychle rostoucí dřeviny. Hledejte tedy větší prostor. Keř navíc není vhodný pro výsadbu na volném prostranství. Příčinou úhynu keře může být vítr, zejména v zimě, když mrzne. Nejlépe se mu daří v humózní dobře odvodněné půdě. Keř se nemusí často zalévat, vydrží i sucho.

Keř prořezávejte

Než se pustíte do řezání, ujistěte se, jaký druh komule pěstujete. Pozor na prořezávání v případě, že vlastníte komuli střídavolistou! Nové květy se nevyvíjejí na nových výrůstcích, ale na dvouletých. Takže v případě, že ji potřebujete prořezat, udělejte to okamžitě po odkvětu. Nové výhonky se stihnou do zimy vyvinout.

Komule 2
Foto: Pixabay

Po odkvětu v září prořezávejte davidovu komuli. Zaměřte svou pozornost na suchá květenství. Během jara udělejte radikálnější řez. Na nových výrůstcích vyraší nové květy. Keř bude dobře vypadat, více pokvete. Na jaře poznáte správnou chvíli podle poupat. Nikdy neprořezávejte, když jsou ještě mrazy nebo kdyby měly ještě přijít. V zimě zabezpečte keř před extrémními mrazy. Kořeny zakryjte vrstvou listů nebo zeminy.

Zdroje info: ceskéstavby.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay