Bílek z vajec vám už nikdy nevyteče, a navíc je oloupete snadno – stačí do horké vody přidat citron

Bílek z vajec vám už nikdy nevyteče, a navíc je oloupete snadno – stačí do horké vody přidat citron. Zejména čerstvá vejce jsou pověstná tím, že tvrdošíjně lpí na skořápce, což vede k frustrujícímu a často nepříjemnému loupání. Existuje však chytré a překvapivě jednoduché řešení – přidání citronu do procesu vaření.

Citronový hack změní pravidla hry

Koncept je jednoduchý, ale geniální: přidáním plátku čerstvého citronu nebo několika lžiček citronové šťávy do vroucí vody se loupání vajec výrazně usnadní. Tato úprava je sice zdánlivě drobná, ale ve skutečnosti skvěle řeší jeden běžný kuchyňský problém. Kyselina citronová z citronu působí na uhličitan vápenatý ve vaječné skořápce a výsledkem je volnější skořápka, která se bez námahy oddělí od bílku, a to i u těch nejčerstvějších vajec.

Foto: Pixabay

Proč vejce při vaření praskají a jak tomu zabránit?

Dalším častým problémem, se kterým se setkáváme při vaření vajec, je praskání. Často se stává, že dáme vejce vařit a věnujeme se jiným ranním činnostem, jen abychom se vrátili a našli prasklé a nevzhledné skořápky. Hlavní příčinou je tepelný šok. Vložení vajec přímo do vroucí vody, zejména pokud jsou přímo z lednice, namáhá skořápku, což vede k prasknutí. Pokud však zamezíte tepelném šoku vajec (před vařením byste je měli vyndat alespoň na 30 minut z ledničky), už se vám podobná nepříjemnost nestane. A jako prevence opět poslouží citron – díky němu se totiž případný uniklý bílek okamžitě srazí.

Vylepšete techniku vaření vajec

I když je citronový trik opravdu velmi účinný, existují i další tipy, jak zdokonalit techniku vaření vajec:

  • K vaření používejte starší vejce: Je zajímavé, že týden nebo dva stará vejce se loupou snadněji než čerstvá. Je to způsobeno změnou pH vaječného bílku, díky který díky tomu méně přilne ke skořápce.
  • Vodu osolte: Přidání soli do vroucí vody může rovněž napomoci procesu loupání. Sůl proniká do vaječné skořápky jen mírně a pomáhá oddělit blánu od skořápky.
  • Šok v ledové lázni: Přenesením vajec do ledové lázně se po uvaření zastaví proces vaření a vejce se uvnitř skořápky stáhne, což usnadní loupání.

Výživová a kulinářská všestrannost vařených vajec

Vařená vejce nejsou jen základem snídaně, ale také zdrojem výživných látek. Jsou bohatá na bílkoviny a mají výraznou chuť, takže mohou v různých pokrmech nahradit maso. Jejich všestrannost je nesrovnatelná – od nakrájených do salátů a tortill až po samostatnou svačinu.

Zdroj: https://adbz.cz/hobby/pri-vareni-vajec-zkuste-pouzit-platek-citronu/, https://www.aazdravi.cz/vejce-zasadne-delam-s-platkem-citronu-ma-to-uzasny-efekt-zkuste-to-take/, https://vikend.hn.cz/c1-55323060-jak-uvarit-vejce-aby-nepopraskala-a-dobre-se-loupala

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.