Jak správně vybrat dětskou postýlku

postýlka

Příchod čerstvě narozeného dítěte vzbouzí v některých novopečených rodičích jisté obavy. Cílem všech rodičů je samozřejmě zajistit pro své miminko nejen komfort, ale i bezpečnost. Aby mohlo být spaní pro vaše dítě co nejpohodlnější a nejbezpečnější, je zapotřebí vybrat především kvalitní postýlku. Na ceně až tak nesejde, snahou je vytvořit dítěti místo, kde se bude cítit dobře a bezpečně.

Pohodlí i bezpečnost 

První měsíce života tráví vaše dítě nejčastěji v posteli. Chybět by v ní neměla kvalitní matrace, pevné hrazení ani možnost postýlku přesunout tam, kam bude zrovna potřeba. Postýlka vybavená kolečky má jisté výhody. Např. v době nemoci můžete dítě s postelí přisunout co nejblíže k sobě. Usnadní vám to vstávání k dítěti a alespoň trochu zmírní probdělé noci.

postýlka

Foto: Pixabay

Polohovací rošt umožňující nastavit matraci do libovolné výšky je výhodný nejen pro dítě, ale i pro matky po porodu. Postýlka, která takto roste i s dítětem se vyplatí nejen z praktického hlediska, ale i finančně.  To se týká i velikosti postýlky „na délku“. Děti rostou rychle, a i když se to nezdá, je jim postýlka často brzy malá. Vybírejte proto raději tu, která vydrží nejen novorozenci, ale i dítěti v batolecím věku.

Aby nechyběla spokojenost na obou stranách, je zapotřebí udržet postýlku volně přístupnou, a to kdykoliv to bude potřeba. Ideální je, když boční hranu můžete stáhnou až dolů. Nebude tak potřeba zdvihat dítě do výšky přes celou opěrku postele. Výhodou navíc je, že starší dítě může vlézt do postýlky samo. I zde je zapotřebí, aby spouštěcí mechanismus splňoval podmínku bezpečnosti a dítě si v něm nemohlo např. skřípnout prsty.

Certifikát od výrobců nesmí chybět

Chcete si být jisti, že nekupujete zajíce v pytli, jediná možnost, jak dětskou postýlku dobře vybrat, je dbát na značku a certifikáty. Na prvním místě je kvalita a bezpečnost, neváhejte se pídit po tom od jakého výrobce postýlka je a zda splňuje bezpečnostní požadavky i pro ty nejmenší.

Nejčastější volbou pro materiál dětských postýlek je dřevo. Nejčastějšími druhy postýlek jsou ty, které jsou vyrobeny ze smrkového, bukového, břízového, nebo borovicového dřeva. Důležitá je pevná konstrukce, která bude poskytovat pevnou oporu páteři dítěte a také bude bezpečná. Materiál by měl být samozřejmě zdravotně nezávadný. Obroušení postýlky s vhodným nalakováním je zcela na místě. Analýzu nátěrových hmot si ale raději zkontrolujte, výrobce by měl být schopen jí poskytnout a měl by disponovat příslušným certifikátem.

Co matrace?

Matraci vybírejte raději tvrdší, vhodné jsou například ty, které jsou vyrobeny z elastické studené pěny. Pozor však na matraci z kokosu, pod ní vám totiž nebude snímat dechová podložka pro novorozence. Matrace z elastické pěny je nejen odolná, ale je vhodná i pro alergiky. S miminkem dobře poroste i v batolecím věku.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/interier/nabytek-detska-postylka-vyber-spanek/

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybirat-a-pouzivat-detskou-postylku-rady-casopisu-dtest.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.