Bramborový škrob jako výborná výživa pro sazenice

Sazenice

Pokud chcete vašim sazenicím, ať již jde o okurky, papriku či rajčata, dopřát dobrou výživu v počátcích jejich růstu, určitě zkuste tento trik. Dnes si totiž představíme jak a zejména proč použít pro výživu vašich sazenic bramborový škrob. Tak pojďme na to!

Škrob místo kupovaných přípravků

Mnoho zahrádkářů “sfoukne” povinnost dopřát rostlinkám výživy koupí speciálních přípravků. My si však dnes ukážeme, že to jde i jednodušeji. Vašim sazenicím může totiž pomoci také obyčejná kuchyňská přísada – bramborový škrob či chcete-li solamyl. Stejně tak jde použít i jiné typy škrobů, například ten kukuřičný. Výhodou bramborového škrobu však je, že je bohatý na fosfor. Právě fosfor je pak pro sazenice a jejich zdravý růst klíčový.

Mouka

Foto: Pixabay

Škrob působí také na půdu, kde jsou sazenice uloženy

Stejně jako pro sazenice samotné, je škrob také dobrý pro půdu, v které jsou tyto rostlinky uložené. Přidání škrobu totiž zapříčiní zvětšení objemu půdy. Bude tedy absorbovat více vlhkosti, což je opět další výhodou pro sazenici a její čerpání vláhy ze zeminy. Dále se smícháním zeminy se škrobem aktivují mikroorganismu, které v půdě či substrátu jsou a začnou tuto bílou látku přeměňovat na pro sazenici prospěšné látky. Proto je také důležité škrob substrátem přikrýt, jak si vysvětlíme níže.

Jak škrob použít

A jak tedy na to? Na jednu nádobku použijeme asi jednu lžičku bramborového škrobu. Škrob stačí jen rovnoměrně rozložit na povrchu zeminy a lžičkou trošku udusat. Pokud máte nádobky se sazenicemi plné, klidně centimetr či dva zeminy oddělejte. Když bude bramborový škrob na zemině, pomalu jej rozmíchejte s vrchní vrstvou půdy tak, aby se dostal alespoň do hloubky 1 – 2 cm. Poté zakryjte substrátem. Buď novým nebo tím, který jste před aplikací bramborového škrobu odebrali. Poté ještě zalijte.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.