Bodláky vyháníme ze zahrad a v lékárně za ně utrácíme tisíce

01_bodlak

Bodlák je rostlina, kterou většina lidí považuje za neužitečný plevel a při první známce toho, že by se mohl usadit na jejich zahradách, mu vyhlašuje nekompromisní válku. Jen málokdo si přitom uvědomí, že bodlák je ve skutečnosti léčivá bylina. A produkty z některých jeho druhů patří v lékárně k těm vůbec nejžádanějším. Je na čase vztah k bodláku přehodnotit a zamyslet se nad tím, zda se k němu nezačít chovat trochu méně macešsky.

Bodlák: okrasný i léčivý

Bodláků existuje samozřejmě celá řada druhů, jeho typická podoba zahrnující barevné (většinou fialové) plodenství je však vlastní většině z nich. Zadíváte-li se na něj pečlivěji, jistě dáte za pravdu těm, kdo označují bodláky jako krásné. Ne náhodou je proto bodlák považován a využíván i jako okrasná rostlina. Trny, které má, mohou sice pro někoho představovat jistou vadu na kráse, z jiného úhlu pohledu však bodláku spíše přidávají na zajímavosti.

Kromě toho, že je bodlák krásný, je však také užitečný a dokáže být dokonce léčivý. Bodlák ve spojení s léčivostí sice leckoho zmate, pokud ale řekneme ostropestřec, leckdo zbystří. Právě ostropestřec mariánský je přitom typickým druhem bodláku.

02_bodlak

Foto: Pixabay

Léčivé účinky bodláků

Ostropestřec mariánský obsahuje celé široké spektrum léčivých látek. Nejznámější je jeho pozitivní vliv na regeneraci poškozených jater (tzv. alkoholická játra, ale i játra po žloutence či chemoterapii) a schopnost chránit zdravé jaterní buňky. Současně také zlepšuje celkově metabolismus a zlepšuje tvorbu žluči- Léčivé látky obsahují všechny části rostliny, nejčastěji se ale používají semena.

Vymlácená a nadrcená semena se typicky macerují po dva týdny ve slunečnicovém oleji, do kterého v této době přejdou léčivé složky. Užívat lze tento extrakt jak samostatně jako lék, tak jako studený doplněk potravin, např. salátů.

Další druh bodláku – bělotrn kulatohlavý – zase podporuje činnost srdce, používá se při svalové atrofii, anebo při zánětech nervů. I další druhy mají své typické léčivé účinky.

Ostropestřec můžete používat hlavně jako doplňek stravy a to ideálně ve formě tablet. Než však koupíte zajíce v pytli, podívejte se na toto srovnánítoto srovnání z webu ecoblog.cz.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.