Citron

Tipy, jak v domácnosti využít kyselinu citronovou

Dnes se podíváme na kyselinu citronovou. Není těžké ji sehnat. Naleznete ji téměř v každém obchodě, kde se prodávají potraviny. My se však dnes zaměříme na tipy k použití této látky, které vás možná překvapí. Možná to nevíte, ale kyselina citronová je pro vaši domácnost téměř univerzálním pomocníkem. Pojďme se na nejzajímavější využití kyseliny citronové podívat.

Odvápní kávovar

Díky kyselině citronové můžete například odvápnit váš přístroj na kávu, espresso či další teplé nápoje. To znamená, že z nich odstraní usazený vodní kámen. Jak? je to snadné. Prostě si připravte roztok, kdy do 1 litru vody dáte dvě polévkové lžíce kyseliny citronové. Kapalinu nalijete do nádržky s vodou, která je součástí kávovaru. Zapnete přístroj a necháte přetéct celý obsah vody v nádržce. Poté ještě nezapomeňte propláchnout celý přístroj stejným způsobem čistou vodou.

Připálený hrnec nebo pánev

Stejně tak vám může kyselina citronová pomoci při odstraňování připálenin z hrnce nebo z pánvice. Pro tento způsob odstraňování připálenin potřebujete jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové. Tu rozředíte v šálku vody. Výslednou směs nalejte do pánve nebo do hrnce, které chcete očistit. Zahřejte až do bodu varu a následně nechtě asi dvě minuty vařit. Poté jen nádobí opláchněte.

Domácí aviváž

Teď budete možná překvapeni. To však nemění nic na tom, že z kyseliny citronové si můžete udělat také vlastní domácí aviváž. Jak na to? Není to žádná věda. Prostě si připravte litr vlažné vody a do ní nasypejte 80 až 100 gramů kyseliny citronové v prášku. Poté přidejte pár kapek éterického oleje. jeho vůni necháme na vás. Poté již vše dobře promíchejte, aby vznikla homogenní směs bez pevných částic. No, a to je vše! Poté už jenom stačí dávkovat a používat jako obyčejnou aviváž.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Úvodní fotografie je ilustrativní, text pojednává o kyselině citronové v prášku.

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *