01_dvere

Co značí bezpečnostní třída dveří

Každý průvodce výběrem nových vchodových dveří radí brát v potaz jejich bezpečnostní třídu. Většinou se ale komentář omezí pouze na konstatování, že bezpečnostních tříd je celkem 6 a čím vyšší číslo bezpečnostní třídy dveře mají, tím lépe. Co konkrétně ale toto číslo znamená? A lze vůbec dveře těch nejvyšších bezpečnostních tříd reálně koupit?

Co je to bezpečnostní třída?

Bezpečnostní třída značí u vchodových dveří míru, do jaké jsou dveře schopny odolávat soustředěné snaze o jejich překonání. Určení bezpečnostní třídy pak samozřejmě není na libovůli výrobce nebo prodejce ale řídí se příslušnými technickými normami, konkrétně se jedná o normy ČSN EN 1627 až 1630. Bezpečnostních tříd je šest a značeny jsou RC1 – RC6 (RC z anglického resistance class).

02_dvere

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bezpečnostní třídy RC1 a RC2

Nejnižší třída RC1 označuje dveře, které lze snadno překonat i bez nářadí, jen s pomocí fyzické síly. Jejich překonání není spojeno ani s přílišným hlukem. Takovéto dveře by rozhodně neměly chránit nic cenného ani důležitého.

Dveře bezpečnostní třídy RC2 na tom nejsou o mnoho lépe, byť k jejich překonání již lupič bude potřebovat nějaké jednoduché nářadí. Přesto nemusí jít o žádného velkého profesionála a dveře ho nezadrží na dlouho. Ani dveře s označením RC2 by neměly chránit např. byty.

Bezpečnostní třídy RC3 a RC4

Právě dveře bezpečnostních tříd RC3 a RC4 jsou u bytů používány nejčastěji. Potenciální zloděj je nedokáže překonat bez poměrně hlubokých znalostí systému zamykání a nástrojů jako jsou vrtačky a další specializované zámečnické nástroje. Dveře třídy RC4 jsou používány i pro ochranu interiérů, kde se nachází cenná umělecká díla apod.

Bezpečnostní třídy RC5 a RC6

Dvě nejvyšší bezpečnostní třídy vchodových dveří nejsou v běžné praxi využívány. Z bytu udělají prakticky trezor a nelze je překonat bez speciálního elektrického nářadí. Tyto dveře však nejsou na trhu běžně k sehnání a jsou určeny spíše pro specifické účely.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *