Bouřka a spotřebiče aneb Které přístroje rozhodně vypojit a které naopak netřeba
Bouřky a elektronika je téma, o kterém se stále mluví a je v mnoha směrech diskutabilní. Jak je to tedy s elektronikou při bouřce? Které přístroje byste měli vypojit? A které naopak není potřeba?
Může bouřka zničit elektrospotřebiče?
Běžné zásuvky v sobě nesou napětí 230 V. Blesk tyto hodnoty však bez problému převýší a po přímém zásahu může zvýšit napětí v síti až o miliony voltů. Takové napětí doslova usmaží vše zapojené v zásuvce. Elektrický výboj ani nemusí zasáhnout přímo váš dům, ale může v pohodě cestovat dráty vysokého napětí nebo přeskočit z vedlejšího objektu.
I když je pravděpodobnost toho, že k vám výboj dojde zhruba 1:10 000, tak zničení například nové televize určitě nechcete. Odborníci v tomto směru doporučují některé spotřebiče vypojit, a to ještě před tím, než bouřka dorazí.
Spotřebiče, které byste neměli mít v zásuvce
Pokud nechcete riskovat a přijít o své spotřebiče, tak nenechávejte nic náhodě. Proto v případě blížící se bouřky vypněte své elektronické spotřebiče, následně je odpojte ze zásuvky. Náchylné ke zničení jsou zejména domácí počítače a laptopy připojené do sítě. U nich rovněž zamrzí, když přijdete o uložená data a fotky. Proto je dobré pravidelně zálohovat. Obnova dat ze zařízení sežehnuté bleskem bývá obtížná, mnohdy nemožná.
Mnoho lidí se domnívá, že při bouřce stačí jen vyhodit jističe. Nicméně vzdálenost jističů od kontaktů v zásuvkách je tak malá, že elektrický impulz přeskočí i tak, tudíž to není vhodné řešení. Jedinou spolehlivou ochranou a prevencí je vypojení elektroniky ze zásuvky.
Foto: Pixabay
Pomoc může přepěťová ochrana
Praktickým pomocníkem, jenž dokáže pohltit mnoho elektrických impulzů, je přepěťová ochrana. Dokáže pomoct, ale rozhodně vás nespasí. Ta, kterou zapojíte přímo do zásuvky, si poradí jen s menšími výboji a výkyvy v rozvodné síti. Před zásahem bleskem vás ale zpravidla neochrání. Řešením může být přepěťová ochrana 1. a 2. stupně, která se instaluje do hlavních přípojných skříní a rozvaděčů.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/spotrebice-ktere-by-pri-bource-nemely-byt-v-zasuvce/
https://www.epet.cz/muze-bourka-ohrozit-vase-elektrospotrebice-a-pokud-ano-jak-je-ochranit-/
Náhledové foto: Pixabay